Jezus, papież i bogactwo

Jezus nie potępia bogactwa, ale przywiązanie do bogactwa, które dzieli rodziny i wywołuje wojny – powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Komentując słowa dzisiejszej Ewangelii (Łk 12,13-21) podkreślił, że przywiązanie do pieniędzy jest bałwochwalstwem i nie można dwom panom służyć – Bogu i mamonie. Albo służymy Bogu albo pomnażaniu fortuny – przestrzegł papież.

Ojciec Święty zaznaczył, że Pan Jezus nie jest przeciwnikiem bogactwa jako takiego, ale przestrzega przed pokładaniem ufności w pieniądzu, aby nie zamienić religii w firmę ubezpieczeniową. Ponadto jak wskazuje dzisiejsza Ewangelia, ukazująca dwóch braci kłócących się o spadek, chciwość dzieli ludzi, rodziny spierające się o spadek. Pieniądze okazują się ważniejsze od miłości rodzinnej. O nie także toczone są wojny, nawet jeśli usiłuje się je uzasadniać ideologicznie. Chcą na nich zarobić zarówno handlarze bronią, jak i inne grupy nacisku. Jezus mówi jasno: „uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości”. Chciwość jest niebezpieczna i daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, może też prowadzić do obłudy: można publicznie manifestować swoją wiarę, a mieć zarazem serce przywiązane do bogactw materialnych – przestrzegł Franciszek.

W czytanym dziś fragmencie Pan Jezus głosi przypowieść o bogaczu, który był zaradnym przedsiębiorcą a jego pole wydało obfity plon. „Nie myślał jednak: podzielę z moimi pracownikami, osobami zatrudnionymi, aby i oni mieli trochę więcej dla swoich rodzin. «I rozważał sam w sobie: Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów. I rzekł: Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra». Zawsze więcej. Pragnienie i przywiązanie do bogactwa nigdy się nie kończy. Jeśli masz serce przywiązane do bogactwa – mając go wiele - chcesz ciągle więcej. I to jest bożek osoby przywiązanej do bogactwa” – powiedział papież.

Ojciec Święty przypomniał, że drogę prowadzącą do zbawienia wskazują błogosławieństwa, z których pierwsze mówi: „błogosławieni ubodzy w duchu”, czyli ci, którzy nie są przywiązani do bogactw, a jeśli je posiadają, to pragną, by służyły także innym ludziom, ich rozwojowi. „Znakiem, że nie dopuszczamy się grzechu bałwochwalstwa jest jałmużna, dawanie potrzebującym i to nie dawanie z tego, co zbywa, ale z tego, co mnie kosztuje jakieś wyrzeczenie, bo może jest ono dla mnie konieczne. To dobry znak, oznaczający, że ważniejsza jest dla mnie miłość Boga niż przywiązanie do bogactw” – stwierdził Franciszek.

Papież zachęcił wiernych zgromadzonych w kaplicy Domu Świętej Marty do postawienia sobie trzech pytań: o to, czy daję? ile daję? i w jaki sposób daję?.

„Czy, kiedy komuś pomagasz, patrzysz mu w oczy? Czy dotykasz jego ręki? To ciało Chrystusa, to twój brat, siostra. Jesteś w tej chwili jak Ojciec, który nie pozwala, by zabrakło pokarmu ptakom niebieskim. Z jak wielką miłością daje Ojciec. Prośmy Pana o łaskę, abyśmy byli wolni od tego bałwochwalstwa, przywiązania do bogactw; łaskę dostrzeżenia Jego, jakże bogatego w swej miłości i szczodrości, w swoim miłosierdziu. To łaska pomagania innym poprzez dawanie jałmużny, tak jak On to czyni. Bowiem Jezus Chrystus będąc równym Bogu, ogołocił się ze wszystkiego, uniżył się, unicestwił – także On się ogołocił” – przypomniał Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BOGACTWO

 • Klo
  19.10.2015 18:56
  Facet,wprowadzanie ubóstwa zacznij najpierw od swego przedsiebiorstwa.
 • brab
  20.10.2015 07:24
  Klo mówisz o papieżu? Po objęciu "swojego przedsiębiorstwa" jedno z pierwszych co zrobił to zmniejszył bogactwo, mimo iż nie było to konieczne, ale osobiście myślę, że chciał dać mały przykład że pieniądze nie są najważniejsze..
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9