To przede wszystkim wspólnota młodych ludzi. Czują się tu bezpiecznie, bo mogą szczerze porozmawiać o swoim życiu i wierze.
– Odkryłem, że podobnie, jak w sali czy na siłowni muszę pracować nad swoją techniką i kondycją fizyczną, tak samo ważne są dla mnie doświadczenie Pana Boga i osobista formacja. Kiedyś myślałem, że sam sobie ze wszystkim poradzę, ale w DA spotkałem ludzi, dla których Bóg działa w codzienności. Najpierw przyszedłem na Kurs Alpha, o którym usłyszałem na akademickich Mszach św. w radomskiej katedrze. Gdy się skończył, zrozumiałem, że trzeba iść dalej i przychodzę teraz na spotkania Akademickiej Wspólnoty Jonasza w każdą środę. Tu odkrywam, że Bóg jest jak lekarz, który nie tylko leczy nasze rany, ale i mówi, co zrobić, by się dobrze rozwijać – powiedział.
Zaangażowani w DA studenci nie chcą tylko biernie uczestniczyć w spotkaniach, chcą działać. Chętnie angażują się w wolontariat. Gdy papież Franciszek zdecydował, że Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. odbędą się w Krakowie, już 2 lata temu na JuwenDAliach promowali to wydarzenie. W listopadzie będą szkolić wolontariuszy w sekcji językowej. Ilona, studentka II roku pielęgniarstwa UTH w Radomiu, w DA odpowiedzialna jest za scholę akademicką. – Dla mnie duszpasterstwo to najlepsze połączenie: Bóg i dobrzy ludzie – mówi. – Mam wielu fajnych znajomych, ale czasami na studiach ciężko znaleźć osoby, z którymi można by swobodnie rozmawiać o wierze. Innymi słowy – ciekawe życie nie zawsze jest dla nich do połączenia z Bogiem. Dla mnie bez Niego życie nie ma sensu. Asia, absolwentka prawa KUL, w DA jest koordynatorką jesiennej edycji kursu Alpha dla studentów. – Gdy w normalnym świecie odsłaniam swoje słabości, ludzie wykorzystają to przeciwko mnie. Tutaj mi pomogą. Mogę czuć się bezpiecznie i rozmawiać szczerze o swoim życiu i wierze – przyznaje.
By się chciało chcieć
Nowy rok akademicki duszpasterstwo rozpoczyna od rekolekcji. – Potrzeba mocnego wydarzenia, by wszystkich zebrać. 3 miesiące wakacji to duże rozprężenie. Po tak długim odpoczynku człowiek potrzebuje dodatkowej motywacji, by chciało mu się chcieć. Po raz kolejny organizujmy rekolekcje na dobry początek, by wspólnie się pomodlić i w wierze poszukać radości i siły, która pozwoli podjąć na nowo swoje obowiązki. To również okazja, by – szczególnie wśród studentów I roku – promować wspólnotę, jaką jest Duszpasterstwo Akademickie – mówi ks. Chruślak i dodaje: – Zdajemy sobie sprawę, że nasze duszpasterstwo jest etapem na drodze życia wiary dla młodego człowieka. Nie stawiamy sobie za cel tworzenia wspólnoty na całe życie. Chcemy wyposażyć studenta w takie doświadczenia, które pomogą mu w dorosłym, samodzielnym życiu mieć świadomość, że Pan Bóg jest zawsze z nim, że w Kościele ma swoje miejsce.
Msza św. na rozpoczęcie roku akademickiego będzie odprawiona 15 października w kościele św. Jadwigi o 19.00. Po niej wykład inauguracyjny o naprotechnologii wygłosi dr Grzegorz Nyc.
Spotkania w DA
Więcej informacji: www.daradom.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.