Papież do biskupów: troszczcie się o bliskich i dalekich

Do bycia prawdziwymi świadkami Zmartwychwstałego Jezusa, troszczącymi się zarówno o tych, którzy są w Kościele, jak i tych którzy się od niego oddalili, zachęcił Franciszek biskupów z całego świata.

W Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego Papież spotkał się ze 108. hierarchami, którzy w ubiegłym roku przyjęli święcenia biskupie. Uczestniczą oni w Rzymie w kursie zorganizowanym przez Kongregacje ds. Biskupów i dla Kościołów Wschodnich.

Ojciec Święty przypomniał, że biskupi muszą być gotowi do oddania życia za swe owce. W praktyce, jak podkreślił, oznacza to bycie blisko ludzi niezależnie od wyzwań świata, które nieraz nas samych przerażają. Franciszek wymienił tu m.in. globalizację, epokowe zjawisko migracji, krótkowzroczną i rabunkową gospodarkę dobrami naturalnymi, zagubienie młodzieży i samotność ludzi starszych. Wskazał, że zadaniem biskupa jest pełne radości głoszenie Ewangelii i poszukiwanie tych, którzy odeszli.

„Niektórzy oddalili się rozczarowani obietnicami wiary lub też dlatego, że droga do ich osiągnięcia wydawała się zbyt wymagająca. Wielu odeszło trzaskając drzwiami, wyrzucając nam nasze słabości i próbując, nie do końca skutecznie, przekonać samych siebie, że dali się zwieść nadziei, która okazała się złudna. Bądźcie biskupami zdolnymi wejść im w drogę; stańcie się na pierwszy rzut oka zagubionymi wędrowcami, pytając ich, co wydarzyło się w Jerozolimie ich życia, i dyskretnie pozwólcie dać upust ich oziębłym sercom. Nie gorszcie się ich bólem i rozczarowaniami. Traćcie czas, by spotkać ich na drodze do Emaus. Używajcie słów, które odsłonią im to, co wciąż są w stanie dostrzec: potencjał zawarty w ich własnych rozczarowaniach. Bardziej niż słowami ogrzewajcie ich serca pokornym słuchaniem nastawionym na ich dobro, tak by otworzyli swe oczy i mogli zmienić kurs, i wrócić do Tego od którego się oddalili” – powiedział Papież.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9