Trzecia edycja SMAL-u w Garbowie będzie przebiegać pod hasłem, które zainspirowane jest orędziem Papieża Franciszka do młodych na rok 2015 „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”.
Tegoroczne spotkanie młodzieży w Grabowie w ramach SMAL-u będzie miało wyjątkowy charakter ze względu na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. Organizatorom zależy, aby jak największa liczba młodzieży z poszczególnych parafii wzięła udział w tym wydarzeniu. Jak mówią młodzi ze sztabu organizacyjnego – jeżeli ktoś raz zasmakuje atmosfery wspólnej modlitwy, zabawy i życzliwości w gronie rówieśników – to będzie wracał już zawsze.
Departamenty
Do spotkania młodzieży z całego świata pozostał rok. Ale już od dawna pracują departamenty odpowiedzialne za całość organizacji Światowych Dni Młodzieży w naszej archidiecezji. Emilia Jóźwiak zajmuje się działem promocji i informacji. – Analizuję to, co dzieje się w mediach i na stronach internetowych. Organizujemy też eventy, które mają promować nasze wydarzenie – tłumaczy. Joanna Krzysiak, Małgorzata Kuśmierczyk, Weronika Michoń i Patrycja Marciniak zostały niedawno wolontariuszkami i nie żałują. – Chciałam robić coś więcej niż tylko odbywanie zajęć szkolnych. Postanowiłam zaangażować się w pomoc innym, a sama zauważyłam, że wolontariat rozwinął mnie samą i dął mi wiele radości. Poza tym uważam, że trzeba dawać świadectwo i edukować, bo nie wszyscy moi rówieśnicy wiedzą na czym polega idea ŚDM – tłumaczy Joanna Krzysiak.
Potrzeba tłumaczy
Dział Tłumaczeń Światowych Dni Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej poszukuje osób, które znają języki obce. Największe braki personalne sztab odczuwa w sekcji języka włoskiego, francuskiego i hiszpańskiego. – Najbardziej będziemy potrzebować tłumaczy w czasie obchodów dni w diecezjach, czyli od 20 do 25 lipca 2016 roku. W tym przedziale czasowym niezbędna okaże się duża ilość osób znających język: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński, portugalski bądź włoski na poziomie komunikatywnym – mówi Agnieszka Styczeń. Zadaniem tych wolontariuszy będzie sprawowanie opieki językowej nad pielgrzymami zagranicznymi, którzy wybiorą naszą archidiecezję. Według aktualnych danych Komitetu Organizacyjnego największa liczba pielgrzymów przybędzie do Lublina z Francji. Może to być ponad 700 osób – dodaje pani Agnieszka.
Garbów czeka
Wyjątkowym wydarzeniem podczas tegorocznego SMAL-u w Garbowie będzie przyjęcie przez archidiecezję lubelską znaków Światowych Dni Młodzieży, czyli krzyża oraz ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Odbędzie się Festiwal Piosenki Pielgrzymkowej, a także koncert zespołu TGD. Ponadto młodzi będą uczestniczyć w konferencjach, spotkaniach w grupach, adoracjach, Eucharystii oraz w radosnej zabawie. – Celem wszystkich wydarzeń będzie poznanie prawdziwej miłości, jaką oferuje nam Chrystus – wyjaśnia E. Jóźwiak.
Dotknij miłosierdzia
Już 22 sierpnia znaki Światowych Dni Młodzieży, wprost z Garbowa, wyruszą w peregrynacje po głównych miastach archidiecezji, które będą gościć młodzież z całego świata. Pierwsze na liście są Puławy. Do 24 sierpnia mieszkańcy tego miasta będą mieli okazję do modlitwy w tej niezwykłej atmosferze. Znaki nawiedzą wszystkie puławskie parafie. 25 sierpnia peregrynacja będzie miała miejsce w Wąwolnicy i Nałęczowie. Tego samego dnia wieczorem krzyż oraz ikona wyruszą w drogę do Kraśnika by potem dotrzeć do archikatedry lubelskiej i wybranych kościołów w Lublinie. 30 sierpnia po spotkaniu ewangelizacyjnym na placu Litewskim znaki ŚDM wyruszą w drogę do Lubartowa. Dokładnie 1 września przyjmie je Łęczna, a następnie Krasnystaw. Nawiedzenie Chełma rozpocznie się 3 września i potrwa do 5 września. W Mszy św. na pożegnanie symboli ŚDM w Chełmie i w archidiecezji lubelskiej wezmą udział m.in. abp S. Gądecki i ks. abp S. Budzik. Następnie symbole będą przekazane diecezji płockiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.