Tradycyjnie w niedzielę poprzedzającą uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland zgromadziło się ponad 10 tys. Polaków mieszkających w kanadyjskiej prowincji Ontario.
Przed rozpoczęciem Eucharystii zgromadzeni przywitali grupę 450 pielgrzymów, którzy w ubiegły poniedziałek wyruszyli pieszo z Toronto do Sanktuarium w Midland.
Mszy przewodniczył i homilię wygłosił abp Wojciech Polak, prymas Polski, który zachęcał zgromadzonych, by „w uroczystość Wniebowzięcia zapatrzeć się w niebo” gdyż Kościół nieustannie przeżywa próby i wyzwania wiążące się z konfliktem pomiędzy Bogiem a złem tego świata. „Wniebowzięta walczy wraz z nami, wspiera nas w walce z szatanem i ze złem. W trudnych sytuacjach, gdy siły zła zdają się władać ludzkimi umysłami i sercami, zdają się nad człowiekiem dominować – te czasy nie są i od tego wolne – Ona wciąż przypomina nam słowa hymnu Magnificat” – powiedział abp Wojciech Polak.
Po homilii Ksiądz Prymas zaprosił wiernych do wyznania wiary, nawiązując do miejsca czci kanadyjskich męczenników: „Kiedy Kościół gromadzi się na grobach męczenników, kiedy pielgrzymuje w Rzymie do grobu św. Piotra Apostoła, do grobu św. Pawła Apostoła, ale także tutaj, kiedy my jako Kościół zgromadzeni jesteśmy wokół tych pierwszych świadków wiary na kanadyjskiej ziemi, wszyscy jak tu stoimy, wezwani jesteśmy, by wyznać naszą wiarę” – zaapelował abp Polak.
Polonia kanadyjska po raz pierwszy zorganizowała tu uroczystość Wniebowzięcia NMP we wrześniu 1938 r. Każdego roku udział polskich biskupów w uroczystościach w Midland jest okazją do wyrażenia jedności episkopatu Polski z Polonią zamieszkałą w Ontario. W tym roku w polonijnych uroczystościach po raz pierszy uczestniczył Prymas Polski.
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.
Rola Konferencji Episkopatu jest służebna wobec Ewangelii, wspólnoty Kościoła...