70 proc. tych, którzy przemierzają Camino – szlaki pielgrzymie do jednego z najstarszych europejskich sanktuariów – nie kieruje się pobudkami religijnymi.
Biskupi Hiszpanii i Francji z diecezji, przez które przechodzą trasy prowadzące do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela, wystosowali w związku z tym specjalny list. Nosi on tytuł: „Camino św. Jakuba – poszukiwanie i spotkanie”.
Biskupi wzywają parafie i klasztory położone na pielgrzymim szlaku, by wykorzystywały Camino jako okazję do ewangelizacji tych, którzy podążają do Composteli. Jest to wielkie wyzwanie, ponieważ uczestnictwo w Camino stało się zjawiskiem masowym. Miliony ludzi, szczególnie młodych, z różnych pobudek, w tym z pragnienia, by znaleźć ciszę czy odpowiedź na najważniejsze pytania o sens ludzkiego życia, udają się na pielgrzymi szlak. Hiszpańscy i francuscy biskupi zachęcają, by zapraszać podróżników do odwiedzenia kościołów, wyjaśniać im prawdy wiary i w ten sposób „zachęcać ich do nawrócenia serca, do poznania nieskończonego miłosierdzia Boga, które objawia się poprzez Słowo Boże i sakramenty”.
Jak zauważył bp Marc Aillet z Bayonne, „wiele świeckich stowarzyszeń i firm turystycznych przywłaszczyło sobie Camino i krok za krokiem pozbawiło go wymiaru duchowego. A przecież od czasów średniowiecza ta pielgrzymka kształtowała Europę poprzez przekazywanie wartości ewangelicznych”.
Publikujemy wykaz niektórych wydarzeń w Kościele w Polsce, planowanych na nadchodzący 2025 rok.
W tym roku drugi raz grekokatolicy w Polsce świętowali według kalendarza gregoriańskiego.
Jubileusz Młodych odbędzie się w dniach 28 lipca-3 sierpnia.