Po raz pierwszy znalazły się na niej ponad 20 lat temu. Wśród 27 nowych obiektów na liście UNESCO znalazło się jeszcze kilka innych miejsc związanych z chrześcijaństwem
Kolejne drogi najsłynniejszego szlaku pielgrzymkowego Europy, zwanego Camino de Santiago, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po raz pierwszy znalazł się on na niej ponad 20 lat temu. W 1993 r. wpisano tam jego część przechodzącą przez Francję. Obecnie, podczas 38. sesji UNESCO, zakończonej w Bonn 8 lipca, oddano pod ochronę dalsze 1500 km tego szlaku z terenu Hiszpanii.
Są to cztery różne drogi. Pierwsza – El Camino Primitivo – zaczyna się w Oviedo. Najdłuższa z nich – El Camino Costero, czyli Droga Przybrzeżna – liczy 936 km. Trzeci szlak – El Camino vasco-riojano, czyli przebiegający przez Kraj Basków i region La Rioja – rozpoczyna się w Irún. Wreszcie czwarty – Camino de Liébana – bierze nazwę od okręgu o tej nazwie.
Wszystkie te szlaki prowadzą do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Jest to jedno z najstarszych miejsc pielgrzymkowych Europy. Już we wczesnym średniowieczu zdążali tam pielgrzymi z całego kontynentu. Obecnie również w Polsce odtwarza się odcinki tego pątniczego szlaku prowadzącego do Hiszpanii.
Wśród 27 nowych obiektów na liście UNESCO znalazło się jeszcze kilka innych miejsc związanych z chrześcijaństwem: Betania w Jordanii – tradycyjne miejsce chrztu Pana Jezusa w Jordanie, kościoły w stylu arabsko-normańskim w Palermo na Sycylii, akwedukt wybudowany w XVI w Meksyku przez franciszkanina o. Tembleque oraz XVIII-wieczna misja franciszkańska San Antonio w Teksasie.
Franciszek spotkał się z odpowiedzialnymi za komunikację w konferencjach episkopatów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.