Od ponad stu lat Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża pomagają "niewidomym na duszy i ciele".
Takie zadanie postawiła przed zgromadzeniem jego założycielka Sługa Boża matka Elżbieta Róża Czacka, która sama jako 22-latka straciła wzrok, ale to cierpienie odczytała w duchu wiary: jako misję niesienia pomocy niewidomym. Najpierw od nowa uczyła się żyć, potem odbyła podróże po Europie, skąd przywiozła dobre wzorce opieki nad ludźmi niewidomymi i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie. Od 1908 r. wcielała je w życie w Warszawie, później zaś w domu macierzystym zakonu i zakładzie dla niewidomych w Laskach. Opracowała polską wersję alfabetu Braille`a i system kształcenia, który pozwalał osobom ociemniałym zdobyć wykształcenie, stać się samodzielnymi i niezależnymi finansowo.
Teraz w klasztorze przy ul. Piwnej 9/11 w Warszawie siostry pomagają w Duszpasterstwie Niewidomych - na poziomie krajowym i diecezjalnym, prowadzą Bibliotekę Wiedzy Religijnej oraz Bibliotekę Książki Mówionej. Chociaż ciągle są jeszcze czytelnicy, którzy wolą „czuć pismo pod palcami”, oferta brajlowskich pozycji maleje. Czytelnicy wybierają poręczne nagrania na CD i w formacie MP3.
- Pismo Święte w brajlu zajmuje cały regał: 55 opasłych tomów. Dla dzieci pierwszokomunijnych wydajemy modlitewniki, ale one też nie mieszczą się w torebce - mówi s. Ludmiła Krajnik FSK z duszpasterstwa niewidomych.
W bursie przy klasztorze mieszkają niewidome studentki i kobiety, które przyjechały do Warszawy szukać pracy. Znajdują ją też w samym klasztorze - jak niewidoma organistka Małgosia, i w Laskach, ucząc w szkole. U sióstr na Piwnej stołują się niewidomi, mieszkający lub pracujący w pobliżu klasztoru. Tych starszych i schorowanych franciszkanki odwiedzają w domach.
W ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 11 w kościele św. Marcina przy Piwnej, ks. prałat Andrzej Gałka, krajowy duszpasterz niewidomych, odprawia Mszę św. w ich intencji, a po niej zaprasza do klasztoru na wykład i agapę.
Na wzór Lasek, franciszkanki opiekują się niewidomymi w ośrodkach misyjnych: w Indiach, na Ukrainie, w Rwandzie i RPA.
O tym, czym zajmują się siostry w Laskach i jak ewangelizują, będzie można usłyszeć w czasie spaceru, na który czytelników warszawskiej edycji "Gościa Niedzielnego" oraz portalu warszawa.gosc.pl zaprasza przewodnik Krzysztof Przygoda. Na spotkanie zapraszamy 4 lipca. Zbiórka o godz. 8 na stacji metra Młociny (pętla autobusu 708). Wyjazd do Lasek na spotkanie z siostrami, a następnie spacer Kampinoskim Parkiem Narodowym z Lasek do Opalenia (4 km), przez Górę Ojca i Uroczysko Michałówka. Powrót autobusem na Marymont.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.