Abp Auza o sytuacji na Bliskim Wschodzie

Zaniepokojenie z powodu braku postępów w negocjacjach izraelsko-palestyńskich wyraził na forum Narodów Zjednoczonych przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

Abp Bernardito Auza wystąpił w otwartej debacie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. Zwrócił on uwagę, że Izrael ma rzeczywiste powody do obaw o swoje bezpieczeństwo, niemniej rozwiązaniem nie jest tu „izolowanie się od sąsiadów”.

Kwestii palestyńskiej nie można z kolei oddzielać od tego, co dzieje się w Libanie. Watykański dyplomata przypomniał impas, w jakim znalazł się ten kraj w związku z niemożnością wybrania głowy państwa. Abp Auza zachęcił zatem wspólnotę międzynarodową do wsparcia Libanu dla odzyskania przezeń politycznej równowagi, w czym niezbędne jest zatroszczenie się o licznych uchodźców przebywających na tym terenie.

Większość tych ostatnich pochodzi z Syrii, gdzie konflikt przybiera, jak stwierdził przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, „zapierający dech w piersiach poziom barbarzyństwa”. Przypomniał on przy tym ogrom zniszczeń i ludzkiego cierpienia, jaki przyniosła wojna. Wspólnota międzynarodowa powinna w szczególny sposób zainteresować się sytuacją w okolicach Aleppo, gdzie walki już powodują olbrzymi kryzys humanitarny.

Abp Auza zaznaczył, że konflikt na Bliskim Wschodzie najboleśniej uderza w tamtejszą wspólnotę chrześcijańską, a także w inne mniejszości etniczne i religijne. W zaistniałej sytuacji każda decyzja będzie już spóźniona, jednak nie wolno być biernymi. W obliczu prześladowań oraz bestialstwa należy działać natychmiast. „Pozostawanie we współwinnym milczeniu nie jest rozwiązaniem” – stwierdził przedstawiciel Watykanu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9