W tym roku uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypada w niedzielę i w związku z tym liturgiczne obchody zostały przeniesione na sobotę 2 maja. Czy będzie można tego dnia pracować? Wątpliwości wyjaśnia liturgista ks. Tomasz Herc, sekretarz biskupa radomskiego.
- W tym roku nastąpiła pewna kolizja w kalendarzu liturgicznym. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która jest obchodzona 3 maja, zbiegła się V niedzielą wielkanocną. Dla nas, Polaków, ten dzień to nie tylko uroczystość maryjna, ale rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To również dzień wolny od pracy. Pojawiły się wątpliwości, czy 2 maja będzie można pracować. Odpowiem, że tak, bowiem uroczystość ku czci Królowej Polski nie jest uroczystością obowiązującą. Rozumiemy pod tym pojęciem obowiązek uczestnictwa we Mszy św. i powstrzymania się od prac niekoniecznych - wyjaśnił na antenie Radia Plus Radom ks. Herc.
Przypomnijmy, że na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w roku 2015 zostaje przeniesiona na sobotę 2 maja. Z prośbą o przeniesienie uroczystości na ten dzień (zazwyczaj uroczystości przypadające w niedzielę przenosi się na poniedziałek), zwróciła się do Stolicy Apostolskiej Konferencja Episkopatu Polski. Ponadto Kongregacja zezwoliła, aby w niedzielę 3 maja w kościołach parafialnych odprawić jedną Mszę św. ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).