Uroczystość Królowej Polski została przeniesiona

W tym roku uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypada w niedzielę i w związku z tym liturgiczne obchody zostały przeniesione na sobotę 2 maja. Czy będzie można tego dnia pracować? Wątpliwości wyjaśnia liturgista ks. Tomasz Herc, sekretarz biskupa radomskiego.

- W tym roku nastąpiła pewna kolizja w kalendarzu liturgicznym. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która jest obchodzona 3 maja, zbiegła się V niedzielą wielkanocną. Dla nas, Polaków, ten dzień to nie tylko uroczystość maryjna, ale rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To również dzień wolny od pracy. Pojawiły się wątpliwości, czy 2 maja będzie można pracować. Odpowiem, że tak, bowiem uroczystość ku czci Królowej Polski nie jest uroczystością obowiązującą. Rozumiemy pod tym pojęciem obowiązek uczestnictwa we Mszy św. i powstrzymania się od prac niekoniecznych - wyjaśnił na antenie Radia Plus Radom ks. Herc.

Przypomnijmy, że na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w roku 2015 zostaje przeniesiona na sobotę 2 maja. Z prośbą o przeniesienie uroczystości na ten dzień (zazwyczaj uroczystości przypadające w niedzielę przenosi się na poniedziałek), zwróciła się do Stolicy Apostolskiej Konferencja Episkopatu Polski. Ponadto Kongregacja zezwoliła, aby w niedzielę 3 maja w kościołach parafialnych odprawić jedną Mszę św. ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ja
  27.04.2015 10:12
  Skoro sobota jest dniem świątecznym to załatwcie jeszcze dodatkowy dzie wolny od pracy bo taki się należy pracownikom
 • giewont
  28.04.2015 10:59
  Nie przemawia do mnie przeniesienie święta Maryi na dzień powszedni.Jak możecie tak umniejszacie rolę Matki Boskiej na dodatek Królowej Polski!!!!!!!Cudujecie ,majstrujecie i w dodatku zezwalacie na naruszaniu postu.
 • koralina
  30.04.2015 19:50
  To w końcu w sobotę 2 maja, mogę np. sprzątać w domu, czy np. pracować w ogródku? Już się pogubiłam... bo jak ktoś musi iść do pracy, to wiadomo, że pójdzie i tak. Dziękuję za odpowiedź.
 • jo_tka
  02.05.2015 11:22
  jo_tka
  Tak w ogóle, to z norm liturgicznych wynika, że uroczystość powinniśmy obchodzić 4 maja. I tak obchodziliśmy zresztą kilka lat temu. Biskupi poprosili, by przenieść ją na sobotę - dzień wolny. To jedyna zmiana. Poniżej tabela pierwszeństwa dni liturgicznych (fragment, grupy II i III nie cytowałam)

  I

  1. Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego.

  2. Narodzenie Pańskie, Objawienie, Wniebowstąpienie i Zesłanie Ducha Świętego.

  3. Niedziele Adwentu, Wielkiego Postu, Okresu Wielkanocnego, Środa Popielcowa.

  4. Dni Wielkiego Tygodnia od poniedziałku do czwartku włącznie.

  5. Dni w Oktawie Wielkanocy.

  6. Uroczystości Pańskie, Najświętszej Maryi Panny oraz świętych umieszczone w kalendarzu ogólnym.

  7. Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych.

  8. Uroczystości własne, a mianowicie:
  - Uroczystość głównego patrona miejscowości lub miasta.
  - Uroczystość poświęcenia kościoła własnego i rocznica poświęcenia.
  - Uroczystość tytułu kościoła własnego.
  - Uroczystość tytułu lub założyciela, albo głównego patrona zakonu lub zgromadzenia.

  ***

  Obchody liturgiczne zbiegające się w tym samym dniu
  lub bezpośrednio po sobie następujące

  Jeżeli kilka obchodów liturgicznych zbiega się w tym samym dniu, pierwszeństwo ma ten, który zajmuje wyższe miejsce w Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych.

  Uroczystość przypadającą na dzień liturgiczny mający pierwszeństwo przenosi się na najbliższy dzień wolny od obchodów wymienionych w nr 1-8 Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych. Należy zachować przepisy zawarte w nr 5 Ogólnych norm roku liturgicznego. Obchody niższego stopnia w tym roku opuszcza się.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11