Papież ostrzega przed przekształceniem wiary we władzę

Świadectwo męczenników pozwala nam nie popadać w pokusę przekształcania wiary we władzę. W ten sposób podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty Papież skomentował dzisiejsze czytania liturgiczne.

Odnosząc się w homilii do Ewangelii opisującej nieoczekiwane skutki rozmnożenia chleba i ryb przez Jezusa, Franciszek zauważył, że ów cud nie tyle wprawił lud w religijną ekstazę, co wzbudził „materialne zainteresowanie”. Tak się dzieje, gdy Boża misja spotyka się z niezrozumieniem, a samego Jezusa chce wykorzystać się „zmierzając do władzy”.

„Taka postawa powtarza się w Ewangeliach – zauważył Papież. – Wielu idzie za Jezusem interesownie, nawet apostołowie, jak synowie Zebedeusza, którzy chcieli zostać jeden premierem, a drugi ministrem gospodarki, czyli posiąść władzę. Owo namaszczenie, by nieść ubogim radosną nowinę, więźniom wyzwolenie, wzrok ociemniałym, wolność uciśnionym i ogłaszać rok łaski, jakby się zaciemniało, gubi się i przekształca się w coś związanego z władzą”.

Ta pokusa, jak zaznaczył Papież, zawsze istnieje: by przejść od religijnego entuzjazmu, który otrzymujemy w spotkaniu z Jezusem, do prywatnej korzyści.

„Tak wyglądały również propozycje diabła przedstawione Jezusowi podczas kuszenia przypomniał Franciszek. – Jedna dotyczyła nawet wprost chleba. Inna – widowiska: «Zróbmy tu piękny pokaz, by cały lud w ciebie uwierzył». A trzecia dotyczyła apostazji, to znaczy oddania czci bożkom. I to jest codzienne kuszenie chrześcijan, nas wszystkich, którzy jesteśmy Kościołem: kuszenie nie mocą Ducha, ale światową władzą. I tak popada się w to ciepełko religijne, do którego prowadzi światowość, w to ciepełko, które ciągle rosnąc przywodzi do tej postawy, którą Jezus nazywa obłudą”.

W ten sposób, jak zaznaczył Ojciec Święty, stajemy się chrześcijanami jedynie z nazwy, pozornymi, bo serce jest przy własnej korzyści. Jak powiada Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do sytości”. Przy takiej postawie – stwierdził Franciszek – słabnie wiara, misja i Kościół.

„Pan budzi nas przez świadectwo świętych, męczenników, którzy każdego dnia głoszą, że postępować na Jezusowej drodze oznacza misję: ogłaszanie roku łaski – stwierdził Papież. – Lud rozumie napomnienie Jezusa i mówi Mu: «Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże?». Jezus im odpowiedział: «Na tym polega dzieło zamierzone przez Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał». To znaczy chodzi o wiarę w Niego, i tylko w Niego, o zaufanie Jemu, a nie innym rzeczom, które prowadzą nas koniec końców daleko od Niego. To jest dzieło Boże: abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał”.

Swoją homilię Papież zakończył modlitwą o łaskę zdumienia wobec spotkania z Panem i o ustrzeżenie przed popadnięciem w ducha światowości, który czyni nas poganami z chrześcijańskim makijażem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Agaton
  20.04.2015 18:04
  Przed takimi duchownymi papież Franciszek również ostrzega,ba nawet ich piętnuje... ale co tam...

  http://auto.dziennik.pl/drogi/galeria/488400,1,ksiadz-zagapil-sie-za-kierownica-w-wypadku-zginelo-troje-ludzi-zdjecia.html


Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11