Dojrzewają owoce pontyfikatu Benedykta XVI

- Dostrzegam przede wszystkim skutki długofalowe - tak o owocach pontyfikatu Benedykta XVI, w 10. rocznicę jego wyboru na papieża, mówi prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marc Ouellet.

Jako pierwszy owoc wymienił fakt, że pontyfikat Benedykta XVI był szansą dla Europy. - Swoim imieniem i swą myślą przypomniał o chrześcijańskich korzeniach Europy i szacunku należnym jej dziedzictwu duchowemu i kulturowemu. Jego podróże i przemówienia - np. w Paryżu, Londynie i Berlinie - pozostają punktami odniesienia dla przyszłości Europy - zaznaczył kanadyjski purpurat.

Innym ważnym owocem jest szczególny wkład Josepha Ratzingera - Benedykta XVI w relacje między wiarą i rozumem, widoczny w jego „wielkich encyklikach”. Ponadto w adhortacji apostolskiej „Verbum Domini”, a zwłaszcza w trylogii o Jezusie z Nazaretu zbliżył on do siebie egzegezę i teologię - w teorii i praktyce.

Trzecim owocem jest „skarb jego mistagogicznych homilii”, które są „szkołą kaznodziejstwa”. - Wiele z tych homilii będzie czytanych przez stulecia - podkreślił kard. Ouellet.

Wskazał jednocześnie na kontynuację między pontyfikatami Benedykta XVI i Franciszka, gdy chodzi o reformę Kościoła, stawianie czoła pedofilii w Kościele, przejrzystość w zarządzaniu jego finansami, problemy rodziny, a także refleksję nad nową ewangelizacją i interpretacją Soboru Watykańskiego II, mimo „różnorodności stylów i charyzmatów” obu papieży.

Rezygnację Benedykta XVI z posługi papieskiej prefekt Kongregacji ds. Biskupów nazwał „wielkim aktem pokory i odwagi, czynem rewolucyjnym, który również otworzył drogę dla nowości papieża Franciszka”. - Myślę, że moralny autorytet papieża Benedykta tylko na tym zyskał i jestem przekonany, że jego modlitwa jest mocnym wsparciem dla jego następcy - powiedział kard. Ouellet.

Jako jeden z najbliższych współpracowników Benedykta XVI wyznał, że podziwiał jego rozwagę i mądrość przy podejmowaniu decyzji o nominacjach biskupów. Uderzała go też jego pokora i cierpliwość w chwilach trudnych i krytycznych, także gdy krytykowały go media. Umiał wtedy wziąć swój krzyż i iść za Chrystusem. - Benedykt pozostaje dla mnie nie tylko nauczycielem Kościoła, ale mistrzem życia, człowiekiem dobrym, uczonym, który zyskał wielką i trwałą miłość licznych wiernych - wyznał prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • zx
  19.04.2015 22:07
  Piękne słowo,
  piękne świadectwo.zx
 • KOSCIOLW POLSCE
  19.04.2015 23:54
  Szczególnie haniebna jest, w tym kontekście, postawa „polskiej” hierarchii kościelnej, która jest ślepa i głucha na coraz bardziej katastrofalną sytuację obywateli III RP. Pozując się na reprezentantów Chrystusa (Prawdy), pasterzy i obrońców Narodu, kłamią, przemilczają prawdy lub ograniczają się do swego rutynowego „teologicznego” żargonu pozbawionego jakiejkolwiek praktycznej wymowy, we wszystkich zasadniczych sprawach dotyczących III RP i jej mieszkańców. W tym kontekście, wymienię tu tylko kilka najważniejszych:

  - totalna demoralizacja i ogłupienie młodego pokolenia;

  - agonia gospodarcza państwa i związana z nią nieprzerwana masowa emigracja;

  - agonia biologiczna społeczeństwa, związana z ujemnym przyrostem naturalnym i wspomnianą emigracją;

  - wpychanie przy pomocy kłamliwej propagandy państwa i społeczeństwa w (potencjalnie katastrofalny) konflikt z Rosją;

  - oficjalne wspieranie ukraińskiego kościoła greko-katolickiego, stanowiącego religijne ramię ruchu banderowskich zbrodniarzy.

  Miast podjąć wyzwanie zbliżającej się katastrofie, odziani w purpurę zaślepieni współcześni faryzeusze, z obłędem w oczach i relikwiami „słowiańskiego mesjasza” w rękach, prowadzą swe „owieczki”, nie tylko ku fizycznej anihilacji, ale też transcendentalnej katastrofie. Ocknijcie się pyszni głupcy! Los ten będzie też waszym udziałem!
 • Ajja
  20.04.2015 10:10
  Uważam że należy podkreślić dwa bardzo ważne dokumenty tego pontyfikatu: "Summorum Pontificum" oraz prawdziwie ekumeniczny "Anglicanorum Coetibus".
 • zakonnik
  20.04.2015 13:31
  Osobiście jest pod wielkim wrażeniem i wręcz zauroczeniem nauczania papieża Benedykta. Nie przemawiał do mnie tak św. Jan Paweł II ani obecny papież Franciszek jak to zrobił papież emeryt. Chwała mu za to!
  franciszkanin
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9