W obronie albinosów

Komisja Sprawiedliwości i Pokoju episkopatu Malawi wydała specjalne oświadczenie na temat morderstw dokonywanych w tym kraju na albinosach.

Biskupi są poruszeni ponowną falą ich uprowadzeń i zabójstw, głównie dla celów magicznych i rytualnych.

„Konferencja episkopatu ze smutkiem i bólem zauważa, że niektórzy ludzie, tak Malawijczycy, jak i inni, wierzą, iż pewne części ciała albinosów ze względu na tę ich specyficzną cechę mają moc mistyczną i magiczną. Dzięki nim ktoś może stać się bogatym, albo na przykład być oczyszczonym z HIV i AIDS” – napisali biskupi. Podkreślają oni niepokojące milczenie w tej sprawie wielu kluczowych osób i instytucji. Wydaje się, że nie chcą one ani dostrzec prawdziwego problemu albinosów, ani też podjąć w tym względzie skoordynowanych interwencji i działań. „Wzywamy rząd i kompetentne w tej sprawie ministerstwa, związki wyznaniowe, organizacje społeczne i obywatelskie, podstawowe wspólnoty i lokalnych liderów do podjęcia różnorakich działań, by zatrzymać to poważne zagrożenie publiczne i wziąć w obronę los naszych braci i sióstr albinosów” – czytamy w oświadczeniu episkopatu. Biskupi z całą mocą podkreślają, że osoby dotknięte albinizmem, który ma swoje wyjaśnienie biologiczne, są przecież normalnymi ludźmi. Podobnie jest w przypadku osób mających inne zaburzenia fizjologiczne lub niepełnosprawności. Trzeba zatem uszanować ich ludzką godność.

Episkopat Malawi z całą stanowczością stwierdza, że bogactwo i dobrobyt są owocem ciężkiej pracy, finansowej dyscypliny oraz odpowiedniego zarządzania i inwestowania dobrami. Nie ma zatem żadnych dowodów na powiązania między wierzeniami magicznymi czy siłami mistycznymi a generowaniem dodatkowych dochodów. „Nikogo nie wolno namawiać do odbierania komuś życia celem wzbogacenia się” – konkludują malawijscy biskupi. Podobny problem istnieje także w Tanzanii. Od 2000 r. już 75 albinosów zostało tam zamordowanych celem użycia różnych części ich ciał do celów rytualnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9