"Nikomu nie zależy na uporaniu się z ISIS"

Abp Sako: Jedyną szansą współpraca międzyreligijna.

„Nikt w koalicji międzynarodowej tak naprawdę nie chce się rozprawić z Państwem Islamskim. Tu chodzi o podział Bliskiego Wschodu i jego zasobów” – uważa patriarcha Louis Raphael Sako. W wywiadzie dla tygodnika „Famiglia Cristiana” zwierzchnik katolików obrządku chaldejskiego zwrócił uwagę na ciągłe rozprzestrzenianie się kalifatu. Jego zdaniem, dostawy broni i pieniędzy oraz poziom wyszkolenia walczących świadczą niezbicie o wsparciu dżihadystów z zewnątrz.

Hierarcha wskazał też na fakt, że Irak jest jednocześnie wewnętrznie niszczony przez partykularyzm i sekciarstwo, które są zmorą bliskowschodnich mniejszości etnicznych i religijnych. Przez to próby połączenia sił i przeciwstawienia się dżihadystom są skazane na porażkę.

Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie systematycznie się pogarsza. Solidarność Zachodu ma tylko wymiar deklaratywny, bo – jak podkreśla patriarcha – „kraje zsekularyzowane są obojętne na los chrześcijan na Bliskim Wschodzie, gdzie niebawem ich obecność może stać się śladowa”.

Zdaniem abp. Sako, jedyną możliwością położenia kresu cierpieniom na Bliskim Wschodzie jest współpraca chrześcijan i muzułmanów. Wspólnymi siłami mogą oni budować nowoczesne państwa i świadome społeczeństwa, w których najważniejszy będzie obywatel, a nie jego przynależność religijna. Patriarcha podkreślił, że kluczowa dla tego procesu będzie rola szkół w kształtowaniu młodych ludzi. Zdaniem chaldejskiego duchownego tylko rzetelne nauczanie historii i właściwe podejście do wspólnej pamięci mogą zainspirować prawdziwe zmiany.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Marko57
  04.04.2015 19:17
  Z całym szacunkiem do abp Sako ale Jezus nie upatrywał szansy we współpracy miedzyreligijnej. Konsekwentnie i zdecydowanie obstawał przy królestwie Bożym jako jedynej drodze do uzdrowienia sytuacji ludzkości. Zastanawiam się skąd się te błędy Kościła i duchownych biorą.
 • Sceptyk
  05.04.2015 13:27
  Cytat: "Wspólnymi siłami mogą oni budować nowoczesne państwa i świadome społeczeństwa, w których najważniejszy będzie obywatel, a nie jego przynależność religijna. Patriarcha podkreślił, że kluczowa dla tego procesu będzie rola szkół w kształtowaniu młodych ludzi."
  Ciekawe jakie symbole religijne będą wisiały na ścianach w tych szkołach?
  Z pierwszego zdania cytatu wynika logicznie, że skoro ważny obywatel a nie przynależność religijna więc będą tylko wspólne symbole wszystkich obywateli np. godło.
  Tytko, że ten cytat powinien dotyczyć każdego kraju, a nie tyko tych gdzie chrześcijan jest mniejszość! Także Polski! Ale cóż, obłuda kwitnie!
 • michał
  05.04.2015 19:47
  USA posiada wpływy na Bliskim Wschodzie i nie chce ich stracić na rzecz ISIS. Dlatego dąży do utworzenia międzynarodowej koalicji przeciwko tym barbarzyńcom. Jej podstawą ma być NATO (a więc również Polska) ale także Arabia Saudyjska, Jordania, Syria (pod władzą Asada), Iran (zniesienie sankcji już zostało zapowiedziane) i Rosja (kartą przetargową może być Ukraina).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9