Jerozolima: Wielki Czwartek

Jerozolimskie uroczystości Wielkiego Czwartku rozpoczęła poranna Eucharystia Krzyżma i Wieczerzy Pańskiej z umyciem nóg. Mszy w bazylice Bożego Grobu przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal. Koncelebrowało 5 biskupów i blisko 200 kapłanów, którzy odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Ze względu na Status quo, jaki obowiązuje w Bazylice Bożego Grobu, jerozolimskie uroczystości Wielkiego Czwartku rozpoczęły się w godzinach porannych. W homilii abp Twal zwrócił uwagę na trwający Rok Życia Konsekrowanego, w którym świętujemy miłość Jezusa do każdego z nas: biskupów, kapłanów, zakonników, wiernych i całej ludzkości. Chrystusowa miłość jest bez granic. Przypominając przykład prześladowanych chrześcijan z Iraku i Syrii, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia wszystkiego, patriarcha podkreślił, że ich postawa jest świadectwem tego, jak wiara w Jezusa powinna dziś wyglądać. Należy powrócić do korzeni pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej, która trwała w modlitwie, na łamaniu chleba i we wzajemnej miłości. Na zakończenie, zwracając się do wiernych całego świata, abp Twal wezwał do nieustannej modlitwy za prześladowanych chrześcijan i do wzajemnej pomocy.

W godzinach popołudniowych franciszkanie pielgrzymowali do Wieczernika, który miejscowa tradycja identyfikuje jako miejsce Ostatniej Wieczerzy. W Wieczerniku podczas liturgii wspominającej ustanowienie Eucharystii, kapłaństwa i nowego przykazania miłości o. Kustosz umył nogi 12 chłopcom z jerozolimskiej parafii. Jerozolimskie obchody Wielkiego Czwartku zakończy Godzina Święta w Getsemani, miejscu modlitwy Chrystusa przed pojmaniem. Liczny udział lokalnych parafian i pielgrzymów oraz transmisja telewizyjna na żywo do wielu krajów świata to świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa, Zbawiciela człowieka i świata.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9