Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej upomniało dyrektora Teatru Opery i Baletu w Nowosybirsku za bluźniercze wystawienie opery Ryszarda Wagnera „Tannhäuser”. Wystawienie „Tannhäuser” obraziło uczucia religijne.
Sprawa stała się głośna w całej Rosji, kiedy miejscowy metropolita Tichon, wspierany przez wielu prawosławnych zarzucił inscenizacji, która miała premierę w grudniu 2014 r. obrazę uczuć religijnych i profanację. W ramach uwspółcześniania dramatu Wagnera, autor inscenizacji Teofil Kuljabin, przeniósł jego akcję w czasy współczesne.
W oryginale pierwszy akt opery rozgrywa się w Grocie Wenus, gdzie przebywa rycerz i poeta Tannhäuser. Chce odzyskać wolność, którą dobrowolnie stracił zamykając się z Wenus, symbolizującą erotyczne pożądanie. W spektaklu w Nowosybirsku, Tannhäuser jest reżyserem filmu erotycznego pt. „Grota Wenus”, którego głównym bohaterem jest Jezus Chrystus, kuszony przez półnagą Wenus. Przedstawienie wywołało skandal. Gdy interwencje i prośby ludzi wierzących domagających się zmian w inscenizacji nie zostały wysłuchane, miejscowy biskup złożył w lutym br. w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Wszczęto w tej sprawie śledztwo, które trwa. Niedawno jednak eksperci uznali, że inscenizacja nie zawiera treści podlegające penalizacji.
Zbierane są podpisy zarówno pod petycją domagającą się zakazu wystawienia tej inscenizacji, jak również w obronie reżysera i kierownictwa teatru. Głos w sporze ostatnio zabrało Ministerstwo Kultury FR. W ocenie urzędu spektakl został przygotowany na skandalicznym poziomie i w sposób oczywisty obraża uczucia religijne ludzi. Dyrekcja Teatru ma przeprosić publiczność oraz usunąć z inscenizacji fragmenty, które obrażają uczucia religijne.
Wątpliwości Ministerstwa wzbudziły także wielkie kwoty wypłacone reżyserowi spektaklu oraz aktorom, dlatego wszczęta zostanie kontrola finansowa w Nowosybirsku. Kuljabin otrzymał jednak wsparcie ze strony wielu środowisk artystycznych. Przekonuje, że jego inscenizacja nie miała nikogo obrazić, ale była jedynie próbą przekazania treści opery Wagnera, współczesnemu widzowi. Media poinformowały, że niedawno Kulhabin otrzymał z Teatru Bolszoj w Moskwie, najważniejsze sceny operowej w Rosji propozycję przygotowania spektaklu w nowym sezonie.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.