Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. Pracy jest mnóstwo, nie tylko w Krakowie.
Młodzież z różnych stron świata tuż przed wizytą w Krakowie zamieszka od 20 do 25 lipca 2016 roku w naszej diecezji. Kulminacyjnym punktem tych odwiedzin, podczas których pozna nasz region, będzie spotkanie 23 lipca pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. – Chociaż nie został jeszcze uruchomiony oficjalny internetowy system zgłoszeniowy, już teraz zainteresowanie pobytem w naszej diecezji wyrazili młodzi ludzie z Niemiec, Włoch, Francji czy Boliwii – mówi ks. Andrzej Sapieha, rzecznik diecezjalnego Centrum ŚDM.
Dajmy młodzieży zadania
Centrum działa już na dobre. Promuje ideę święta młodych oraz przygotowuje diecezję do tego ważnego wydarzenia. Zostały wyznaczone także parafie, które tworzą własne centra ŚDM, aby koordynować przygotowania w najbliższej okolicy. – Ostatnio takie spotkanie odbyło się w parafii pw. św. Stanisława Kostki. Przyszło ok. 40 młodych ludzi. I widać, że młodzież chce działać, trzeba tylko ją pociągnąć, być z nią, rozmawiać, modlić się i dać jej konkretne zadania. Wtedy młodzi chętnie się angażują, a jak się zaangażują, to pociągną też innych – zauważa ks. Robert Patro, dyrektor diecezjalnego Centrum ŚDM. W tym roku temat przewodni przygotowań do ŚDM, zaproponowany przez papieża Franciszka, brzmi: „Błogosławieni czystego serca”. Będzie mu poświęcone chociażby spotkanie młodzieży w Niedzielę Palmową 29 marca w trzech największych miastach diecezji: Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i Głogowie. Poza tym przez cały rok odbywać się będą tzw. rejonowe dni wspólnoty. – Zależy nam na tym, aby przygotować duchowo młodzież do ŚDM, zaproponować przyjęcie ludzi z całego świata, zaangażować ją w konkretny wolontariat, a także zachęcić do wyjazdu ze swoimi gośćmi do Krakowa – wyjaśnia ks. Patro. – Pierwszego dnia zapraszamy wszystkich młodych ludzi z całego rejonu na spotkanie z księdzem biskupem. To będzie blok ze słowem, dobrą muzyką, modlitwą i śpiewem, na koniec którego odbędzie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ordynariusza. Natomiast drugi dzień to czas warsztatów dla wolontariuszy i tzw. dziesiętników, czyli dziecięciu młodych ludzi, którzy przygotowują ŚDM w swoich dekanatach i parafiach. Tego dnia będziemy pracować w różnych sekcjach, m.in. medycznej, muzycznej, teatralnej, językowej, rekreacyjnej, aniołów stróżów, organizacyjnej i noclegowej.
Bilet dla brata z Tanzanii
Do ŚDM przygotowują się już w nowosolskim Elektryku. Tutaj w ferie zimowe, 17 lutego, były nauka tańców integracyjnych, prezentacje poprzednich ŚDM i przyszłorocznego logotypu, konferencja, nauka hymnu i – oczywiście – modlitwa. – Dziś będziemy pracować także nad plakatami i ulotkami informującymi o ŚDM, ponieważ chcemy dotrzeć do młodzieży z nowosolskich i okolicznych parafii, aby jak najwięcej osób pojechało do Krakowa. Już założyliśmy nasz profil na portalu społecznościowym – tłumaczy elżbietanka s. Assumpta Capar. – W Polsce trwa akcja „Bilet dla Brata”, która ma umożliwić przyjazd do Krakowa młodzieży ze Wschodu. My po cichu marzymy, że uda nam się pomóc w przyjeździe młodzieży z Tanzanii, której na co dzień pomagamy poprzez różnorakie akcje prowadzone za pośrednictwem sióstr elżbietanek tam pracujących. Młodzieży entuzjazmu nie można odmówić. – Do kościoła przychodzi coraz mniej młodych. My to możemy zmienić! Chcemy zrobić trochę pozytywnego szumu, aby jak najwięcej osób pojechało do Krakowa i doświadczyło tam młodego Kościoła – mówi Marta Walkowiak z Nowej Soli.
Rejonowe Dni Wspólnoty
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).