Irak potrzebuje międzynarodowych sił bezpieczeństwa

„Trzeba skutecznych międzynarodowych sił bezpieczeństwa, które nie tylko broniłyby terenów graniczących z tzw. Państwem Islamskim, ale i pomogły uchodźcom wrócić do swych domów” – podkreśla nuncjusz apostolski w Iraku.

Same działania militarne, choć są konieczne, to jednak nie wystarczą, by rozwiązać problem tzw. Państwa Islamskiego. Trzeba też większej współpracy międzyreligijnej oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego w oparciu o dialog i wzajemny szacunek. Wobec postępującej ofensywy dżihadystów wskazuje na to nuncjusz apostolski w Iraku. Przywołuje zarazem niekończący się dramat ludności cywilnej – 2 mln Irakijczyków zmuszonych do opuszczenia swych domów; cierpienia wspólnoty chrześcijańskiej, która w ciągu minionej dekady zmalała prawie trzykrotnie.

Jako natychmiastowe remedium do zastosowania przez wspólnotę międzynarodową abp Giorgio Lingua wymienia: powstrzymanie napływu nowych bojowników, którzy przybywając z różnych państw świata zasilają szeregi dżihadystów; położenie kresu dostarczaniu broni członkom tzw. Państwa Islamskiego oraz zaprzestanie jakiejkolwiek innej wymiany handlowej z nimi. Watykański dyplomata wskazuje, że mógłby to być pierwszy krok w kierunku odparcia ofensywy islamistów, którzy, m.in. także dzięki silnej propagandzie medialnej, coraz bardziej określają terytorium swego działania, wykrawając je z terenu suwerennych państw. Nuncjusz apostolski w Iraku zaznacza, że interwencja militarna w walce z dżihadystami wydaje się być nieunikniona. „Trzeba skutecznych międzynarodowych sił bezpieczeństwa, które nie tylko broniłyby terenów graniczących z tzw. Państwem Islamskim, ale i pomogły uchodźcom wrócić do swych domów” – podkreśla abp Lingua.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9