Bp Ryś: Dajmy się poprowadzić Duchowi
W spotkaniu 2 marca wezmą udział członkowie wielu ruchów i wspólnot Henryk Przondziono /Foto Gość

Bp Ryś: Dajmy się poprowadzić Duchowi

Brak komentarzy: 0

mk

GOSC.PL

publikacja 13.02.2015 21:49

- Żniwujemy, ale tylko po to, by siać na nowo - mówi bp Grzegorz Ryś o spotkaniu w 40. rocznicę "dzieła Ducha Świętego w archidiecezji krakowskiej".

Mowa o wydarzeniach z 1975 roku, który ks. Franciszek Blachnicki ogłosił w ruchu oazowym Rokiem Odnowy w Duchu Świętym. "Wybiła godzina Ducha Świętego" - pisał wtedy założyciel Ruchu Światło-Życie.

To właśnie w tym roku, między pierwszym, a drugim turnusem rekolekcji w Murzasichlu na oazowiczów zstąpił Duch Święty (historię tę opisują w swojej książce "Upili się młodym winem" Małgorzata i Marek Nowiccy). Krótka, wieczorna modlitwa, którą wszyscy rozpoczynali zmęczeni, zamieniła się wtedy w gorące uwielbienie Boga, trwające do białego rana.

40 lat od tej nocy w jednej modlitwie wezmą udział różne wspólnoty, które, jak wyjaśnia bp Grzegorz Ryś, "mają poczucie, że rodzą się z charyzmatycznej odnowy, jaka rozpoczęła się w naszej diecezji".

Spotkanie "Powołani do jednej nadziei" odbędzie się 2 marca w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie (na Białych Morzach).

Rozpocznie je konferencja o godz. 18, a zakończy Eucharystia pod przewodnictwem bp G. Rysia (godz. 20). Organizatorzy spodziewają się nawet ok. 2000 osób.

Gościem specjalnym będzie Charles Whitehead z Wielkiej Brytanii, którego posługa związana jest z szeroko rozumianą odnową charyzmatyczną.

Przewodniczył m. in. pracom Angielskiego Narodowego Komitetu Służby Katolickiej Odnowie Charyzmatycznej oraz był Prezydentem Rady ICCRS - Międzynarodowej Katolickiej Służby Odnowie Charyzmatycznej.

Jest on także pomysłodawcą wielu inicjatyw, skierowanych do różnych środowisk oraz uznanym głosicielem i nauczycielem w parafiach, na konferencjach, rekolekcjach, weekendach, specjalistycznych kursach i projektach zarówno lokalnie, na poziomie narodowym jak i międzynarodowym. To on poprowadzi pierwszą część spotkania w krakowskim sanktuarium.

- Nie chodzi o to, żebyśmy opisywali historię, jaka się wydarzyła pół wieku temu, a raczej żebyśmy zostali poprowadzeni do rozeznawania owoców - wyjaśnia cel spotkania w pierwszy poniedziałek marca bp Grzegorz Ryś. - Myślę, że ważne jest, byśmy dali się poprowadzić Duchowi Świętemu do jedności - dodaje.

Wśród wspólnot zaangażowanych w spotkanie "Powołani do jednej nadziei" są: Ruch Światło-Życie, Odnowa w Duchu Świętym, Szkoły Nowej Ewangelizacji, Inicjatywa ALFA, Mężczyźni św. Józefa, En Christo, Inicjatywa TJCII, Wspólnota "Głos na Pustyni", Droga Neokatechumenalna.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Reklama