- Żniwujemy, ale tylko po to, by siać na nowo - mówi bp Grzegorz Ryś o spotkaniu w 40. rocznicę "dzieła Ducha Świętego w archidiecezji krakowskiej".
Mowa o wydarzeniach z 1975 roku, który ks. Franciszek Blachnicki ogłosił w ruchu oazowym Rokiem Odnowy w Duchu Świętym. "Wybiła godzina Ducha Świętego" - pisał wtedy założyciel Ruchu Światło-Życie.
To właśnie w tym roku, między pierwszym, a drugim turnusem rekolekcji w Murzasichlu na oazowiczów zstąpił Duch Święty (historię tę opisują w swojej książce "Upili się młodym winem" Małgorzata i Marek Nowiccy). Krótka, wieczorna modlitwa, którą wszyscy rozpoczynali zmęczeni, zamieniła się wtedy w gorące uwielbienie Boga, trwające do białego rana.
40 lat od tej nocy w jednej modlitwie wezmą udział różne wspólnoty, które, jak wyjaśnia bp Grzegorz Ryś, "mają poczucie, że rodzą się z charyzmatycznej odnowy, jaka rozpoczęła się w naszej diecezji".
Spotkanie "Powołani do jednej nadziei" odbędzie się 2 marca w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie (na Białych Morzach).
Rozpocznie je konferencja o godz. 18, a zakończy Eucharystia pod przewodnictwem bp G. Rysia (godz. 20). Organizatorzy spodziewają się nawet ok. 2000 osób.
Gościem specjalnym będzie Charles Whitehead z Wielkiej Brytanii, którego posługa związana jest z szeroko rozumianą odnową charyzmatyczną.
Przewodniczył m. in. pracom Angielskiego Narodowego Komitetu Służby Katolickiej Odnowie Charyzmatycznej oraz był Prezydentem Rady ICCRS - Międzynarodowej Katolickiej Służby Odnowie Charyzmatycznej.
Jest on także pomysłodawcą wielu inicjatyw, skierowanych do różnych środowisk oraz uznanym głosicielem i nauczycielem w parafiach, na konferencjach, rekolekcjach, weekendach, specjalistycznych kursach i projektach zarówno lokalnie, na poziomie narodowym jak i międzynarodowym. To on poprowadzi pierwszą część spotkania w krakowskim sanktuarium.
- Nie chodzi o to, żebyśmy opisywali historię, jaka się wydarzyła pół wieku temu, a raczej żebyśmy zostali poprowadzeni do rozeznawania owoców - wyjaśnia cel spotkania w pierwszy poniedziałek marca bp Grzegorz Ryś. - Myślę, że ważne jest, byśmy dali się poprowadzić Duchowi Świętemu do jedności - dodaje.
Wśród wspólnot zaangażowanych w spotkanie "Powołani do jednej nadziei" są: Ruch Światło-Życie, Odnowa w Duchu Świętym, Szkoły Nowej Ewangelizacji, Inicjatywa ALFA, Mężczyźni św. Józefa, En Christo, Inicjatywa TJCII, Wspólnota "Głos na Pustyni", Droga Neokatechumenalna.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.