Ok. 70 matek z całej Warszawy w parafii NMP Matki Miłosierdzia na Stegnach modliło się o lepszy świat dla dzieci.
Gdy nasze wysiłki nie przynoszą spodziewanego rezultatu, pozostaje nam tylko ufne oddanie się Bogu. Jeśli powierzymy Mu troskę o nasze dzieci, to nic im nie grozi - przekonywał podczas dnia kwartalnego ruchu Matek w Modlitwie ks. Antoni Skwierczyński MIC. Zachęcał kobiety do modlitwy o męstwo, moc i ufność dla siebie i opiekę dla dzieci, szczególnie w sytuacjach pogubienia się pociech.
Nawiązując do przypadającego w sobotę wspomnienia liturgicznego św. Jana Bosko, przypomniał jego zalecenia względem rodziców: „Baczcie, by wam nikt nie mógł zarzucić, że działacie w gniewie. Niełatwo zachować spokój w karaniu, a przecież jest on konieczny, aby się nie wydawało, że działamy dla podkreślenia naszej władzy albo dania upustu gniewowi. Żadnego zagniewania, żadnej pogardy, żadnej obelgi. Na czas obecny miejcie miłosierdzie, na przyszły - nadzieję” - cytował.
Zauważył również, że nauczanie salezjanina ma wiele wspólnego z duchowością MwM. - Jesteście w sercu charyzmatu ks. Bosko - zwrócił się bezpośrednio do matek.
Po Eucharystii kobiety modliły się za dzieci tekstami ze specjalnej książeczki, którą posługują się matki na całym świecie na cotygodniowych spotkaniach. Odmówiły dziesiątek różańca za ojców dzieci i modlitwę za kapłanów.
Było to kolejne kwartalne spotkanie kobiet organizowane w łączności z niewiastami z innych wspólnot matek na całym świecie. Kobiety w jedności serc i ducha błagały Boga o łaskę i pomoc dla dzieci i wnuków w swoich rodzinach, parafiach, w kraju i na całym świecie. Prosiły o przebaczenie i nawrócenie dla wszystkich, którzy wyrządzają najmłodszym krzywdę i zło.
W tym roku ruch Matek w Modlitwie obchodzi 20-lecie istnienia. Powstał w Anglii pod nazwą Mothers Prayers z inicjatywy dwóch świeckich kobiet: Veroniki Williams i jej bratowej Sandry. Jest przeznaczony dla matek (biologicznych, duchowych, chrzestnych) pragnących wspólnie modlić się za dzieci, powierzając je pod opiekę Boga. To inicjatywa świeckich i do świeckich w znacznej mierze adresowana. Działa już w ok. 110 krajach świata.
W Polsce ruch pojawił się już w 2002 r. Obecnie liczy ponad 80 wspólnot. Zrzesza też ok. 24 wstawienniczek, czyli kobiet, które modlą się codziennie za rozwój ruchu i matki do niego należące.
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.