Tzw. "państwo islamskie" i stosunek do niego świata muzułmańskiego - to zdecydowanie najbardziej gorący temat odbywającej się 26 stycznia na UKSW sesji naukowej z okazji XV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Katolicy i muzułmanie, we wspólnym oświadczeniu, potępili także przemoc w imię religii.
Temat "państwa islamskiego” i reakcji na nie świata muzułmańskiego obecny był także w przemówieniu dr Agaty Skowron-Nalborczyk z Uniwersytet Warszawskiego. Prelegentka zwróciła uwagę, że muzułmanie zdecydowanie sprzeciwiają się jego powstaniu. W ubiegłym roku list otwarty do przywódcy państwa islamskiego Abu Bakr al-Baghdadiego podpisało 126 czołowych myślicieli i przywódców świata islamu. W wielu krajach świata organizowane są demonstracje przeciw terrorystycznej organizacji, kampanie w internecie uświadamiające młodym ludziom, że zasady, którymi kieruje się "państwo muzułmańskie”, są sprzeczne z islamem.
- Wiele z tych działań nie dociera do zachodnich mediów. Powstaje wrażenie, że państwo muzułmańskie” reprezentuje muzułmanów, co nie jest prawdą - powiedziała.
Dr Artur Konopacki z Uniwersytetu w Białymstoku zwrócił z kolei uwagę, że wyznawcy islamu od wielu wieków byli obecni na ziemiach polskich i do tej pory nie doświadczali agresywnych zachowań ze strony naszego społeczeństwa.
- W ostatnich latach, szczególnie po zamachach na WTC, rośnie fala zachowań antymuzułmańskich. Szczególną intensyfikację mogliśmy obserwować na Podlasiu, gdzie dewastowane są świątynie i podpalane muzułmańskie mieszkania - powiedział.
Prelegent zwrócił uwagę, że fala antyislamska obecna jest w całej Europie; w Polsce działania ksenofobiczne podejmują przede wszystkim środowiska narodowościowe.
Druga część obchodów XV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce poświęcona była jubileuszowi. Ks. Adam Wąs SVD z KUL oraz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów przedstawił historię 15 lat obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce w nawiązaniu do nauczania Soboru Watykańskiego II.
Mufti Tomasz Miśkiewicz przedstawił z kolei recepcję Dnia Islamu z perspektywy polskich muzułmanów. - Wiele młodych osób pyta mnie, czy jesteśmy "Charlie”. Zróbmy wszystko, by te podwaliny, które położyli pod wspólny dialog Tatarzy, mogły przetrwać - apelował.
Dr Mariola Kozubek Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego oraz przedstawiciel społeczności muzułmańskiej ze Śląska w dwugłosie o opowiedzieli natomiast o doświadczeniach i rezultatahc obchodów Dnia Islamu w Katowicach.
Podczas jubileuszowych obchodów Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów wydała dokument, w którym "potępiła z całą stanowczością wszelkie ataki na ludzkie życie, szczególnie te, które motywowane są rzekomymi pobudkami religijnymi".
Dzień Islamu został wpisany przez KEP do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w naszym kraj w 2001 r. Organizację tego wydarzenia powierzono Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP Konferencji Episkopatu Polski.
Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem "Ku prawdziwemu braterstwu między muzułmanami i chrześcijanami".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.