O wykładach nauczycieli akademickich w parafiach i propozycjach tematów z ks. dr. Zdzisławem Kieliszkiem, koordynatorem projektu, rozmawia Krzysztof Kozłowski.
Krzysztof Kozłowski: Skąd pomysł, by wykładowcy wydziału teologii opuścili mury uczelni i wyruszyli z wykładami do parafii?
Ks. dr Zdzisław Kieliszek: Już dwa lata temu pojawiła się taka inicjatywa. Ale dopiero teraz udało się zebrać grono nauczycieli akademickich, którzy zechcieli się w ten projekt włączyć. Początki nie były łatwe. Wystarczyło nam jednak determinacji. Byłem przekonany, iż jest to potrzebne ludziom, którzy pragną pogłębić nie tylko swoją wiarę, ale również wiedzę dotyczącą religii, historii Kościoła, jak i spojrzenia Kościoła na obecne przemiany dokonujące się w kulturze i społeczeństwie.
Czy Ksiądz wcześniej prowadził takie wykłady?
Podobną inicjatywę podjąłem dwa lata temu w parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dywitach. Kiedyś podeszły do mnie dwie osoby z pytaniem, czy nie można by zorganizować otwartych wykładów w parafii. Początkowo odniosłem się do tego z rezerwą, bo obawiałem się, że będzie niewielkie zainteresowanie. Ale okazało się, że dziś na spotkania przychodzi nawet 40 osób. Od dwóch lat systematycznie prowadzone są tam wykłady otwarte, na które zapraszani są pracownicy naukowi nie tylko z naszego uniwersytetu. To jest najlepszy dowód, że jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy. Nie tylko w miastach, ale również w miasteczkach i na wsiach. Wiem, że proboszczowie starają się rozwijać życie przy parafiach, jednak często nie mają szans zaproszenia kogoś. Dzięki temu, że są wykładowcy, którzy chcą bezpłatnie pojechać do parafii i wygłosić wykład, ten problem przestanie istnieć. Nie ukrywam, że ta akcja ma również na celu promocję naszego wydziału teologii, gdyż świadomość bogactwa naukowego wydziału w lokalnym Kościele nie jest zadowalająca. Oczywiście nasza oferta skierowana jest również do szkół. Także teraz inicjatywa leży po stronie księży i katechetów. My jesteśmy do pracy gotowi.
Czy macie przygotowaną propozycję tematów i zagadnień wykładów otwartych?
Tak. Niedawno zamieściliśmy je na stronie internetowej wydziału. Planujemy, żeby odpowiednie informacje rozesłać do parafii i szkół. Obecnie przygotowaliśmy około 20 tematów. Można jednak zadzwonić do wykładowcy, porozmawiać z nim, zaproponować inne zagadnienie. Zamysł był taki, że to właśnie od parafii i szkół mają napływać zaproszenia, jak i oczekiwania co do tematu wykładu.
Wykłady w parafiach
Niektóre propozycje tematów wykładów otwartych: – Jak rozmawiać, żeby się dogadać? – Kobieta i mężczyzna – skazani na siebie czy obdarowani sobą? – Powszechne dążenia człowieka. – Czego dotyczy dyskusja wokół gender? – Etyczno-moralne aspekty samobójstw. – Rola symboli i rytuałów w kształtowaniu się tożsamości narodu. – O śmierci nie całkiem optymistycznie. – Czy wiara dopuszcza niepewność? – Dlaczego zło? – Ikonografia apostołów i ewangelistów. Zainteresowani proboszczowie, wspólnoty oraz szkoły mogą w celu zaproszenia wykładowców kontaktować się z ks. Zdzisławem Kieliszkiem, tel. 602 119 805, e-mail: zdzislawkieliszek@onet.pl
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.