W przyszłym konklawe może wziąć udział 140 kardynałów-elektorów – podaje agencja ANSA.
Kwestia ta ma być poruszana w dniach 12-13 lutego, podczas najbliższego konsystorza, kiedy omawiane będą propozycje reformy Kurii Rzymskiej.
Zdaniem włoskiej agencji propozycje te zawarte są w propozycjach przedłożonych Ojcu Świętemu w minionych miesiącach przez kard. Antonio Canizaresa Lloverę, obecnie arcybiskupa Walencji w Hiszpanii, a wcześniej prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Przywilejem kardynałów poniżej 80 roku życia jest wybór papieża. W średniowieczu nie było ich więcej niż 30. W XVI wieku Sykstus V podniósł ją do 70. Ograniczenie to zniósł w1958 roku św. Jan XXIII. Natomiast Paweł VI na mocy Motu Proprio „Ingravescentem aetatem” z 21 listopada 1970 zarządził, że wraz z ukończeniem 80 roku życia kardynałowie tracą prawo wybierania Papieża i obecności na konklawe. Ten sam papież na tajnym konsystorzu 5 listopada 1973 r. ustalił, że liczba kardynałów z prawem wyboru papieża nie może przekroczyć 120. Papież Jan Paweł II konstytucją apostolską „Universi Dominici Gregis” z 22 lutego 1996 potwierdził te dyspozycje.
Nieco się wolnością zachłysnęliśmy i zapomnieliśmy, że o wolność trzeba dbać.
Abp Paul Richard Gallagher mówił o charakterystyce watykańskiej dyplomacji.