Uroczystości ku czci św. Franciszka Ksawerego odbyły się w bazylice w Javier, rodzinnej miejscowości świętego jezuity i patrona misji.
Mszy św. przewodniczył abp Francisco Pérez. Przypomniał on znaczenie Franciszka Ksawerego dla Nawarry i Hiszpanii. Ten „misjonarz peryferii” jest chlubą całego regionu Nawarry i jej wybitnym synem – powiedział.
W południe ordynariusz archidiecezji Pampeluny i Tudeli przewodniczył kolejnej Eucharystii, która miała charakter ściśle misyjny. 22 misjonarzy, kapłanów, zakonników i świeckich z różnych części Hiszpanii, otrzymało specjalne krzyże misyjne i błogosławieństwo. Już wkrótce wyjadą do pracy na cztery kontynenty.
„Jesteśmy świadkami, że na misji radość odradza się każdego dnia; być misjonarzem to kroczyć z radością, budować z miłością i wyznawać wiarę z odwagą – powiedział abp Pérez. – Źródłem radości jest Jezus Chrystus. Misjonarz niesie ją tym, którzy cierpią niesprawiedliwość i przemoc, są wyczerpani lub zepchnięci na margines”.
Na zakończenie Eucharystii metropolita Pampeluny wręczył także specjalne wyróżnienia misyjne. Otrzymali je m. in. Alejandro Pérez ze wspólnot neokatechumalnych, ojciec dziesięciorga dzieci, który wraz z rodziną był na misji w Estonii, i Antonio Mellado, który pracował jako świecki misjonarz w Boliwii. Uroczystość zakończył specjalny koncert dedykowany wszystkim misjonarzom i ich rodzinom.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.