Uratowali dziesiątki tysięcy osób, głównie pochodzenia żydowskiego, od hitlerowskiej zagłady.
Kończy się powoli ogłoszony przez sejmik województwa śląskiego Rok Henryka Sławika. W niedzielę 2 listopada o 10.30 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc i biskup pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej János Székely, delegat kard. Petera Erdö, prymasa Węgier, odprawią Mszę św. w intencji Henryka Sławika i dr. Józefa Antalla. Wezmą w niej udział władze samorządowe.
W programie uroczystości będzie miały miejsce otwarcie wystawy "Bogu, Ojczyźnie, Kościołowi" oraz konferencja o roli polskich i węgierskich księży w opiece nad dziesiątkami tysięcy uchodźców polskich na Węgrzech i w ratowaniu Żydów.
Henryk Sławik, nazywany bohaterem trzech narodów, w czasie II wojny światowej uratował 30 tysięcy osób, głównie pochodzenia żydowskiego, od hitlerowskiej zagłady. W czasie II wojny światowej sprawował funkcję prezesa Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Uchodźcami Polskimi na Węgrzech z uprawnieniami Rządu RP na Wychodźstwie gen. Władysława Sikorskiego. Między innymi, we współpracy z delegatem węgierskiego rządu Józefem Antallem, wystawiał uchodźcom dokumenty, organizował pomoc dla internowanych wojskowych i dla uchodźców cywilnych. Pomagał także ratować żydowskie dzieci, dla których wraz z Antallem, a także ze Zdzisławem Antoniewiczem, ks. prałatem Miklósem Beresztóczym, biskupem w Vác Árpádem Hanauerem, a przede wszystkim prymasem Jusztiniánem kard. Serédi, udało się utworzyć sierociniec w miejscowości Vác pod Budapesztem. Oficjalnie nosił on nazwę Dom Sierot Polskich Oficerów.
Aresztowany w 1944 roku po wkroczeniu Niemców na Węgry, w śledztwie całą odpowiedzialność wziął na siebie, nie przyznając się do znajomości z Antallem. Zamordowany został 23 sierpnia w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Według świadków, przed śmiercią krzyknął: "Jeszcze Polska!". Za ratowanie Żydów z narażeniem własnego życia Sławik został pośmiertnie w 1990 roku uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
Posłuchaj:
Wypowiedź metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.
Wypowiedź Piotra Koja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Katowickiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.