Abp Michalik laureatem nagrody Emiliana Kowcza

W Operze Lwowskiej abp Swiatosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wręczył 25 października Nagrody Pojednania im. bł. Ks. Emiliana Kowcza, za działania na rzecz dialogu wyznaniowego, pojednanie między narodami oraz wszechstronną działalność filantropijną.

Wśród laureatów jest abp Józef Michalik, metropolita przemyski, który otrzymał nagrodę za promocję dialogu międzywyznaniowego i międzykulturowego. 

Obok abp. Michalika laureatami zostali: Mustafa Dżemilew, lider Tatarów Krymskich, za działania na rzecz dialogu międzyreligijnego i rozwój społeczeństwa obywatelskiego, James Temerty z Kanady, za wspieranie inicjatyw i realizację projektów ukraińsko–żydowskich, Marja Matwijiw, sanitariuszka z Majdanu w Kojowie, za konsekwentną postawę i obronę w ekstremalnych warunkach wartości ewangelicznych oraz ks. Mychajło Szewczyszyn, redemptorysta, wykładowca z okresu działalności konspiracyjnego greckokatolickiego Seminarium Duchownego w Ukrainie, za męstwo i odwagę w trudnym okresie prześladowań. 

Uroczysta gala wręczenia statuetki przedstawiającej anioła trzymającego w ręku gałązkę palmową, symbol zwycięstwa i niezłomności, odbyła się w ramach obchodów z okazji 25. rocznicy odzyskania wolności przez Ukraińską Cerkiew Greckokatolicką. W uroczystości brali udział licznie zgromadzeni goście oraz hierarchowie i duchowieństwo Katolickich Kościołów Wschodnich z Europy, którzy w tych dniach mieli swoje doroczne spotkanie we Lwowie i dyskutowali o roli i misji swych Kościołów w ruchu ekumenicznym, a także w społeczeństwach europejskich. 

Ceremonia wręczenia nagrody im. bł. Emiliana Kowcza - męczennika Majdanka, zorganizowana w Operze Lwowskiej, połączona z 25. rocznicą ponownej legalizacji Kościoła greckokatolickiego w Ukrainie, była też oficjalnym rozpoczęciem obchodów Roku Metropolity Andrzeja Szeptyckiego.

Ks. Stefan Batruch, członek kapituły, podkreśla, iż w tym roku zostały wyróżnione osoby, których inicjatywy i działania są zbliżone do postawy otwartości ks. Emiliana Kowcza. Chciano w ten sposób wskazać na ważność i aktualność takich wartości jak: tolerancja, dialog międzywyznaniowy i religijny, zbliżenie i pojednanie między narodami, szacunek do odmienności niezależnie od kontekstu historyczno-politycznego. Wydaje się to szczególnie ważne w obecnej sytuacji działań wojennych, które prowadzi Rosja wobec Ukrainy.

Emilian Kowcz (1884-1944) urodził się w Kosmaczu na Ukrainie. Przez ponad 20 lat był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. Jego postawa otwartości na każdego człowieka, bez względu na narodowość i religię szczególny wyraz znalazła w trudnych latach wojny. Uwięziony przez hitlerowców za ratowanie godności ludzkiej, najpierw we Lwowie, a potem na Majdanku, swój pobyt w obozie traktował jako dar Opatrzności. Jego życie i działalność zostały uhonorowane przez wiele osób i instytucji: Rada Żydowska Ukrainy nadała mu tytuł „Sprawiedliwego Ukrainy”, Kościół katolicki ogłosił go błogosławionym, beatyfikacji dokonał Jan Paweł II podczas pielgrzymki na Ukrainę, 27 czerwca 2001 r. we Lwowie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8