Na Papieskim Uniwersytecie w Salamance dobiega końca Międzynarodowy Kongres Terezjański. Odbywa się on pod hasłem „Historia, literatura i myśl” i jest pierwszym wielkim wydarzeniem, które wpisuje się w obchody 500-lecia urodzin św. Teresy z Avili.
W kongresie bierze udział 180 osób z wielu krajów świata. Jego celem jest ukazanie związku pomiędzy mistyką, nauką, kulturą i działalnością kościelną. „Święta Teresa jest wciąż aktualna – podkreślił prof. Ángel Galindo, rektor uniwersytetu. – Dzisiejsza nauka jest ukierunkowana na poszukiwanie inteligentnego ducha człowieka, na sferę filozoficzną i ludzką. Mistyka św. Teresy, podobnie jak innych wielkich mistyków XVI w., należy do najwyższej sfery uczucia i refleksji ludzkiego rozumu”.
Poszczególne wystąpienia poświęcone były czasom św. Teresy, jej zdolnościom literackim i, przed wszystkim, jej doświadczeniu mistycznemu, które przemawia do ludzi wszystkich czasów. „Mistyka św. Teresy ściśle związana z troskami dzisiejszego człowieka. Chodzi o mistykę rzeczy konkretnych: o rachunki, które trzeba zapłacić na koniec miesiąca, o klasztory, które były zakładane bez grosza” – mówi o. Emilio Martínez, wikariusz generalny karmelitów bosych i przewodniczący komisji obchodów 500-lecia urodzin św. Teresy.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.