„Narastający liberalizm i sekularyzm stanowią wyzwanie, wobec którego uczelnie katolickie próbują odczytać na nowo swoje zadania” – powiedział ks. prof. Sławomir Nowosad z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na sympozjum zatytułowanym „Katolickie szkolnictwo wyższe a demokracja w Europie”.
Spotkanie zostało zorganizowane w Rzymie przez Catholic Universities Partnership. Ta organizacja zrzeszająca wyższe uczelnie katolickie powstała 10 lat temu z inicjatywy prof. Jamesa McAdamsa z amerykańskiego Uniwersytetu Notre Dame.
„To spotkanie poświęcone jest edukacji do życia obywatelskiego i temu, jak uniwersytet katolicki może pomóc młodym ludziom lepiej zrozumieć życie społeczne i podejmować obowiązki w życiu dorosłym, żeby nauczyć ludzi uczciwości, wrażliwości, odpowiedzialności w biznesie, w życiu politycznym i społecznym – mówi ks. prof. Nowosad. – Chodzi o to, by odczytać nowe trudne sytuacje bardziej jako wyzwanie niż jako zagrożenie, żeby się ich nie bać. To jest świat, do którego nas Bóg posyła. Obok tych spotkań, które mamy regularnie, jest także możliwość wymiany zarówno kadry profesorskiej, jak i studentów między naszymi uczelniami. Na przykład Uniwersytet Notre Dame oferuje różne stypendia dla kadry profesorskiej. Niektórzy pracownicy z KUL-u, ale także ze Lwowa, Rużomberku czy Budapesztu wielokrotnie z tego skorzystali i to jest bardzo cenne. Potem oczywiście dzielą się tym ze studentami. Tego typu spotkania, projekty, sympozja, wymiana naukowa pomagają podnieść jakość nauczania na naszych uczelniach” – dodał profesor Wydziału Teologii KUL.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.