Ze stanowiska ordynariusza diecezji Ciudad del Este w Paragwaju Papież usunął 69-letniego biskupa Rogelio Ricardo Livieresa Plano. Administratorem apostolskim sede vacante mianował tam 59-letniego biskupa Ricardo Jorge Valenzuelę Riosa, który jest ordynariuszem sąsiedniej diecezji Villarrica del Espíritu Santo.
Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, tę „przykrą decyzję” podjęto po uważnej analizie wyników wizytacji apostolskich, przeprowadzonych tam w lipcu przez Kongregacje ds. Biskupów i ds. Duchowieństwa. Dotyczyły one samego bp. Livieresa Plano, diecezji Ciudad del Este i jej seminariów. Krok ten podyktowany jest „poważnymi racjami duszpasterskimi” i ma na celu jedność tak w samej wspólnocie diecezjalnej, jak i w całym episkopacie Paragwaju. „Ojciec Święty prosi duchowieństwo i cały Lud Boży diecezji Ciudad del Este o przyjęcie rozporządzeń Stolicy Apostolskiej” w duchu posłuszeństwa i z wiarą – czytamy w watykańskim komunikacie. Franciszek zachęca też cały Kościół Paragwaju do pojednania i przezwyciężenia niezgody.
Dodajmy, że zdjętemu z urzędu paragwajskiemu biskupowi stawiano szereg zarzutów. Dotyczyły one wielu kontrowersyjnych pociągnięć, w tym także krycia i obrony argentyńskiego księdza oskarżonego o nadużycia seksualne oraz zatargów z diecezjanami, jak też z innymi biskupami tego południowoamerykańskiego kraju.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.