Kościół w Polsce utworzy niebawem cztery regionalne centra ochrony dziecka pokrzywdzonego przez przestępstwa pedofilii – zadecydowali biskupi diecezjalni obradujący dziś na Jasnej Górze.
Centra te będą miały charakter regionalny, ich celem będzie udzielanie wparcia i odpowiedniej specjalistycznej informacji (medycznej i psychologicznej) ofiarom przestępstw seksualnych ze strony osób duchownych. Biskupi zobowiązali się też do finansowania kosztów utrzymania Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie, założonego przed rokiem przez o. Adama Żaka SJ, koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Biskup Roman Pindel przedstawił biskupom zgromadzonym na Jasnej Górze szczegółowe wnioski z konferencji na temat ochrony dzieci i młodzieży przed pedofilią ze strony osób duchownych, jaka miała miejsce w Krakowie w czerwcu br. Organizatorem konferencji był o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Arcybiskup Stanisław Gądecki poinformował na konferencji prasowej, że biskupi - wychodząc naprzeciw prośbie o. Adama Żaka - postanowili utworzyć przynajmniej cztery regionalne centra ochrony dziecka pokrzywdzonego. Ich zadaniem - jak podkreślił - ma być odpowiadanie na potrzeby poszkodowanych osób nieletnich, ofiar przemocy seksualnej. Dodał, że działałyby one na zasadzie kontaktu międzyosobowego, skupiając wybitnych i doświadczonych specjalistów.
„Do centrów będzie mógł zgłosić się każdy, kto jest ofiarą i tam otrzyma odpowiednią informację i pomoc w zakresie jego statusu prawnego, dalszego postępowania, leczenia i odpowiedniej terapii” - podkreślił przewodniczący Episkopatu. Zaznaczył, że liczy, iż na najbliższym zebraniu plenarnym Episkopatu w październiku br. zostaną przedstawione propozycje statutów przyszłych centrów, koszty ich funkcjonowania i można będzie przystąpić do ich bezpośredniej realizacji.
Arcubiskup Gądecki poinformował także, że biskupi jednomyślnie podjęli decyzję o wsparciu Centrum w Krakowie, utworzonego przez o. Adama Żaka, a którego celem jest koordynacja działalności Kościoła w Polsce w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą seksualną.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.