Zagłada dzieci, u których podejrzewa się zespół Downa, ustanowiła we Francji nowe tabu, którym jest już samo istnienie i szczęście ludzi, dotkniętych tym upośledzeniem.
Przekonało się o tym kilka kanałów telewizji, które z okazji oenzetowskiego dnia zespołu Downa odważyły się wyemitować spot przeciwko dyskryminacji i stygmatyzowaniu ludzi z tym upośledzeniem. 2,5-minutowy materiał rozpoczyna się od autentycznego pytania pewnej ciężarnej matki, u której dziecka wykryto zespół Downa: jakie życie będzie miało dziecko? Na to pytanie odpowiadają osoby z tym upośledzeniem, zapewniając, że mogą być szczęśliwe, choć wcale nie jest im łatwo.
Kanały telewizyjne, które wyemitował ten spot, otrzymały ostrzeżenie od Najwyższej Rady Audiowizualnej we Francji. Zdaniem urzędników spot nie służył interesowi ogółu, był dwuznaczny i nie budził powszechnego i spontanicznego uznania. Dlatego nie powinien być emitowany w takiej postaci. Wytknięto ponadto, że jednym z inicjatorów spotu jest Fundacja Jérôme’a Lejeune’a, która, jak podkreślono, walczy z aborcją. Tym razem obyło się bez kary, ale rada audiowizualna zaleca nadawcom, by na przyszłość byli bardziej ostrożni.
Na koniec trzeba dodać, że Francja należy do krajów, które najskuteczniej eliminują ze społeczeństwa chorych z zespołem Downa. 96 procent dzieci, u których zdiagnozowano to upośledzenie, jest zabijanych w łonie matki.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.