Kościoły przeciwko ustawie o godnym umieraniu

„Ogromnie szkodliwy wpływ na dobro jednostek, a także na charakter i kształt naszego społeczeństwa” może mieć przygotowywana przez brytyjski parlament ustawa o tzw. „wspomaganej śmierci”. Tak uważają przedstawiciele 23. różnych wspólnot wyznaniowych Wielkiej Brytanii, którzy przed przewidzianą na piątek 18 lipca debatą na ten temat w Izbie Lordów podpisali wspólne oświadczenie.

Wśród sygnatariuszy widnieją m.in. arcybiskup Westminsteru kard. Vincent Nicols, Prymas wspólnoty anglikańskiej Justin Welby, główny rabin Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów Ephraim Mirvis oraz sekretarz generalny rady muzułmańskiej w Wielkiej Brytanii Shuja Shafi.

Zdaniem duchownych proponowane zmiany nie będą miały wpływu na tzw. komfort umierania, a raczej staną się źródłem dodatkowych niepokojów i nacisków wywieranych na ludzi w szczególnie delikatnym momencie ich życia. Mogą być także przyczyną zmowy osób trzecich, które będą mogły stwierdzić, iż dane życie nie ma wartości i jest już bezużyteczne. Dla osób słabych i wrażliwych takie działania mogą mieć katastrofalne konsekwencje.

„Każde życie ludzkie jest wielką wartością i powinno się je wspierać i kochać. To jest podstawą naszych praw i naszych stosunków społecznych; podważanie tego w jakikolwiek sposób byłoby poważnym błędem. Ustawa o wspomaganej śmierci ma pozwolić ludziom aktywnie uczestniczyć w zakończeniu życia innych, co tak naprawdę oznacza wzięcie udziału w zmowie i w wydaniu wyroku, że nie mają oni żadnej wartości. To nie jest właściwa droga ani dla współczucia, ani dla dalszego rozwoju społeczeństwa” – napisali przedstawiciele brytyjskich wspólnot religijnych i wyznaniowych.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11