Z udziałem przedstawicieli młodych Polaków z Białorusi, Ukrainy i naszego kraju, pod hasłem „Kresowa sztafeta pokoleń” na Jasnej Górze odbył się 20. Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Kresowianie wołają o prawdę i pamięć narodową, a wszystkie środowiska kresowe wzywają do jedności.
Uczestnicy spotkania przypominają, że tylko na prawdzie historycznej przekazywanej także młodym Polakom zbudować można przyszłość Ojczyzny. Zdzisław Malinowski wzywa do odrzucenia tzw. poprawności politycznej: „Historia nasza była wyjątkowo zakłamywana i przemilczana. W tym momencie kiedy już można mówić należałby głośnym głosem się przypomnieć, żeby nie istniała tzw. poprawność polityczna, żeby nasze władze doceniły Kresy i Kresowian”.
Danuta Skalska, rzecznik Światowego Kongresu Kresowian podkreśla, że tak jak polski rząd troszczy się o podtrzymywanie pamięci o Powstaniu Warszawskim czy zagładzie Żydów, tak z determinacją winien kultywować pamięć o Kresach, tworząc np. Muzeum Kresów. „My też mamy prawo oczekiwać tego, aby to co ważne w naszej historii żeby zostało uwiecznione, upamiętnione, żeby służyło następnym pokoleniom, bo historia Kresów to nie jest sprawa nas Kresowian, to jest sprawa Polski i Polaków” – podkreśla Skalska.
Nagrodę Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich otrzymał kard. Henryk Gulbinowicz. Przed szczytem Jasnej Góry ułożony został Krzyż Pamięci ofiar ludobójstwa OUN UPA, odbył się także Apel Poległych. Znicze pamięci zapłonęły dla Wojciecha Kilara i Stanisława Markowicza.
W związku z wczorajszą katastrofą lotniczą w Topolewie pod Częstochową, w której zginęło 11 osób w sanktuarium trwa modlitwa o ich zbawienie i w intencji ich rodzin. Swą solidarność wyraził abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski „w sposób szczególny zawierza przez wstawiennictwo Jasnogórskiej Królowej Polski rodziny, które straciły swoich bliskich prosząc o silną wiarę i niewzruszoną nadzieję, którą w tak trudnych chwilach może dać tylko Bóg”.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.