Nabożeństwo pokutne za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych odbyło się w piątek 20 czerwca w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. „Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów!” – mówił w homilii biskup płocki Piotr Libera. Była to pierwsza tego typu liturgia w Polsce.
W nabożeństwie uczestniczyli m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, biskup opolski Andrzej Czaja, oraz krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś. W bazylice jezuitów zgromadzili się uczestnicy międzynarodowej konferencji „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele” – w tym kobiety i mężczyźni – ofiary nadużyć seksualnych duchownych.
W bazylice jezuitów przy ul. Kopernika w czasie pokutnego nabożeństwa panował półmrok, a w centrum prezbiterium stał duży krucyfiks. Treść nabożeństwa wzorowana była na liturgii sprawowanej podczas watykańskiego sympozjum na podobny temat w lutym 2012 r. Nabożeństwo rozpoczęła biblijna medytacja o tajemnicy wcielenia. Drugą część, modlitwę pokutną, poprowadził bp Piotr Libera.
Wśród modlitw przebłagalnych padły słowa: „Mieliśmy ratować ‘maluczkich’ Królestwa Bożego, a staliśmy się narzędziem zła przeciw nim (…). Zgrzeszyliśmy, wszyscyśmy od Ciebie odstąpili, czy to wykorzystując ‘maluczkich’, czy osłaniając tych, którzy stali się sprawcami tego zła (…). Jesteśmy świadomi, że nasze wynagradzające akty nie będą mogły zmazać wyrządzonej krzywdy, ani uśmierzyć palącej rany naszego sumienia”.
Bp Piotr Libera, cytując w homilii wstrząsającą relację dziewczynki, która padła ofiarą molestującego ją księdza, zapytał: "Czy wysłuchanie ofiar oraz uczciwe nazwanie zbrodni, które miały miejsce w Kościele w tej kwestii, nie jest najbardziej podstawowym, elementarnym obowiązkiem?" Po czym dodał z ubolewaniem, że "pewna część naszego Kościoła wciąż nie potrafi – niestety – tego uznać i uczynić".
Biskup płocki zaznaczył, że problem wykorzystywanie i zaniedbywanie dzieci dotyczy nie tylko Kościoła na Zachodzie, ale także w naszym kraju. „Wyznajemy to nie po to tylko, żeby odzyskać mityczną wiarygodność Kościoła! I nie po to, żeby zrobić unik przed kolejnym ciosem! Czynimy to, bo tak trzeba!” – podkreślił kaznodzieja. Przyznał, że Kościół w Polsce chce zachować solidarność z ofiarami tych przestępstw, wyrazić im głębokie współczucie i ratować w nich to, co da się uratować. „Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów!” – wołał bp Libera.
„My, biskupi, wyznajemy ponadto, że zbyt często – zamiast postawić na pierwszym miejscu dobro dzieci – dawaliśmy się zwieść oszustwu, dwulicowości i 'mechanizmom negacji' sprawców zbrodni pedofilii” – przyznał bp Libera. (pełny tekst homilii bp Libery: TUTAJ)
Ostatnią część nabożeństwa stanowiła modlitwa prośby o przebaczenie. „Zapomnij, daruj, przebacz, Boże, grzechy nasze dobrowolne i mimowolne, świadome i nieświadome, uczynione słowem, czynem, myślą, ukryte i jawne, dawne, znane i zapomniane, ale które zna Twoje święte imię” – brzmiały słowa modlitwy. Następnie odczytano osiem próśb. W modlitwie czynny udział wziął biskup, kapłani, osoby konsekrowane i świeccy – w tym jedna z ofiar nadużyć seksualnych duchownych.
Następnie od paschału odpalono świece a światło zaniesiono do wszystkich uczestników liturgii zgromadzonych w bazylice jezuitów. Odśpiewano hymn do Ducha Świętego a nabożeństwo zakończyła wspólna modlitwa „Ojcze nasz”.
Jeszcze przed nabożeństwem o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka zaznaczał, że liturgia pokutna za grzechy wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży jest publicznym aktem uznania, przed Bogiem i ludźmi, odpowiedzialności i grzechu, jak i przeprosin za winy. To także akt nadziei na przebaczenie i pojednanie oraz wyraz postanowienia poprawy.
Pierwsze tego typu nabożeństwo w Polsce było publiczną i centralną częścią międzynarodowej konferencji „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”. Rozpoczęta dziś, dwudniowa konferencja adresowana jest do delegatów biskupów i wyższych przełożonych zakonnych, psychologów, pedagogów, sędziów kościelnych, formatorek i formatorów, odpowiedzialnych za ruchy katolickie i innych osób, które w swojej pracy mogą się spotkać się z ofiarami i sprawcami wykorzystania seksualnego, albo pracują z dziećmi i młodzieżą.
Organizatorem konferencji jest Centrum Ochrony Dziecka, którym kieruje o. Adam Żak SJ. Jest to pierwsza w Polsce tak kompleksowa konferencja przedstawiająca specyfikę wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele. Patronuje jej Konferencja Episkopatu Polski.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
"Jesteście umiłowanymi córkami i synami Boga, jesteście umiłowanymi dziećmi Maryi".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.