Biskupi o niewystarczającej ochronie życia

„Społeczeństwo jest prawdziwie ludzkie, kiedy walcząc z cierpieniem i chorobami wykazuje zdolność do przyjęcia każdego człowieka z poszanowaniem jego godności, a także do zrobienia miejsca najmniejszym i najsłabszym z ludzi”. To jeden z kluczowych fragmentów dokumentu końcowego, wydanego po zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Szwajcarii.

Hierarchowie skoncentrowali się w nim na konieczności ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Zaakcentowanie tego zagadnienia ma związek m.in. z przygotowywanym w tym kraju kontrowersyjnym projektem prawa w kwestii diagnostyki przedimplantacyjnej. Możliwości techniczne pozwalają bowiem na analizę poczętego metodą in vitro zarodka przed jego wszczepieniem do macicy matki i wykrycie u niego ewentualnych anomalii.

Biskupi jasno stwierdzają, że społeczeństwo nie stanie się lepszym dlatego, że pozwoli na selekcję tylko zarodków doskonałych, a w konsekwencji eliminację pozostałych. „Kościół zawsze będzie sprzeciwiał się doborowi, selekcji i eliminacji ludzi jako drodze postępu. Z zadowoleniem przyjmujemy jednak ukierunkowanie możliwości technicznych w stronę rozwiązań chroniących ludzkie życie we wszystkich jego fazach” – napisali biskupi.

Szwajcarscy hierarchowie apelują zatem, by „zachować i wzmacniać kulturę życia, odpowiadającą ludzkiej godności”. Zapowiedzieli też zorganizowanie specjalnej sesji Komisji Episkopatu ds. Bioetyki i Wydziału Teologii Moralnej i Etyki na Uniwersytecie we Fryburgu. Jej celem będzie upowszechnienie stanowiska Kościoła wobec daru życia i metod medycznych wspomagających prokreację.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10