W Ziemi Świętej trwają ostatnie przygotowania do papieskiej pielgrzymki. Na ulicach Jerozolimy i Betlejem widać liczne plakaty wyrażające radość chrześcijan z przyjazdu Franciszka.
W Betlejem powstała dekoracja, która będzie zdobić ołtarz na Placu Żłóbka. Płótno o wymiarach 14 m długości i 6 m szerokości przedstawia scenę narodzenia Chrystusa.
Dekoracja została przygotowana przez miejscowego artystę Roberta Jakamana. W części centralnej znajduje się scena narodzenia Jezusa, a za nią panorama Betlejem z pustynią judzką. Cytowana w Ewangeliach grota została przedstawiona jako namiot. Nawiązuje on do sytuacji wielu tysięcy uchodźców, którzy zmuszeni są do ucieczki i szukania schronienia w sąsiednich krajach. Namiot nawiązuje także do Ewangelii według św. Jana, która mówi, że w tajemnicy wcielenia Bóg przyszedł, by rozbić namiot wśród swojego ludu (J 1,14). Wokół namiotu widać także postacie pasterzy adorujących Dzieciątko Jezus. Wśród nich obecni są trzej papieże, którzy nawiedzili Betlejem: Paweł VI, św. Jan Paweł II i Benedykt XVI. Za nimi znajdują się gołębie, które przybyły, by adorować Dziecię i zwiastować pokój.
Papież Franciszek, który za kilka dni przybędzie do Betlejem i będzie przewodniczył Mszy na Plac Żłóbka w Betlejem, jest przedstawiony w osobie swego patrona św. Franciszka z Asyżu, przyjaciela ubogich i opiekuna miejsc świętych. Scena przedstawia także dwie siostry zakonne. Są to błogosławione Mariam Baouardy, karmelitanka i Maria Alphonsina Ghattas, założycielka Sióstr Różańcowych, pierwszego palestyńskiego zgromadzenia żeńskiego. Obydwie siostry żyły w Betlejem w XIX wieku. Obecnie toczy się ich proces kanonizacyjny. Głowa św. Józefa jest pokryta czarno-biała kefią, która jest tradycyjnym nakryciem głowy Palestyńczyków i symbolem Palestyny. Leżące w żłobie Dzieciątko Jezus jest owinięte materiałem w tych samych kolorach.
Publikujemy wykaz niektórych wydarzeń w Kościele w Polsce, planowanych na nadchodzący 2025 rok.