Obawy biskupów przed powrotem apartheidu

Dwadzieścia lat po zniesieniu apartheidu mieszkańcy RPA wybierają dziś parlament. Biskupi tego kraju są pełni obaw i nie ukrywają rozczarowania postępowaniem polityków. Kard. Wilfrid Napier mówi wręcz o powrocie do praktyk z czasów apartheidu. Najbardziej niepokoi go stosowanie rasistowskiej retoryki, tym razem przez czarnoskórych polityków.

W ten sposób przenosi się złe doświadczenia z przeszłości na nowe pokolenia, które urodziły się już po 1994 r. Zdaniem kard. Napiera niepokojącym sygnałem jest też rozwiązanie policji antykorupcyjnej oraz powrót, pod pretekstem walki z terroryzmem, do niektórych ograniczeń swobód obywatelskich z doby apartheidu. Bardzo sceptycznie podchodzi do dzisiejszych wyborów również inny południowoafrykański biskup, Kevin Dowling z Rustenburg. W jego przekonaniu mieszkańcy nie są w stanie wpłynąć na politykę swego kraju. Zbyt wielkie jest bowiem brzemię minionej epoki – mówi bp Dowling.

„Za mało czasu minęło od zniesienia apartheidu. Główna partia opozycyjna wciąż jest postrzegana jako partia białych i dlatego wyborcy nie oddadzą głosu na opozycję. Za mało czasu minęło, a ludzie są zbyt ubodzy i za słabo wykształceni, aby móc przeanalizować fakty i zobaczyć, co kryje się za retoryką polityków. Wyborcy wciąż widzą te same twarze, wciąż słyszą tę samą retorykę. Ja sam, który przeszedłem przez system apartheidu i widziałem wszystkie zmagania oraz akty przemocy, nie mam dziś żadnych złudzeń co do polityków, a w szczególności co do naszych władz” – powiedział bp Dowling.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| APARTHEID, RASIZM, RPA

 • KM
  08.05.2014 16:27
  Zniesienie apartheidu to jest tragedia, gospodarka na pysk, bezrobocie w górę, przestępczość to już w światowej czołówce. Dobrze że Waluś odstrzelił komucha Haniego, bo pewnie byłoby jeszcze gorzej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9