Rok pontyfikatu papieża Franciszka spowodował zdecydowaną poprawę opinii na temat sytuacji Kościoła katolickiego, i to zarówno w Polsce jak i na świecie – wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
Zdaniem respondentów, Kościół katolicki w Polsce jest w lepszej sytuacji niż w Europie i na świecie – ponad dwie trzecie badanych określa ją jako dobrą (69 proc. – wzrost w stosunku do poprzednich badań z 2013 roku o 7 punktów procentowych).
Podobną tendencję można zauważyć wśród osób, które sytuację Kościoła katolickiego w Polsce określiły jako zdecydowanie dobrą (wzrost z 10 proc. w ubiegłym roku do 15 proc. w roku bieżącym). Krytycznie o niej wyraziła się ponad jedna czwarta respondentów (26 proc.), z czego tylko sześciu na stu (6 proc.) uznało ją za zdecydowanie złą. Można tutaj dostrzec poprawę w stosunku do poprzednich badań z 2013 roku (spadek odsetka ocen krytycznych z 31 proc. do 26 proc.).
W podziale ze względu na wiek, najlepiej sytuację Kościoła katolickiego w Polsce oceniają osoby powyżej 65 roku życia (74 proc.), a ze względu na wykształcenie – osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (76 proc.).
Patrząc przez pryzmat grupy zawodowej, najlepiej sytuację oceniają rolnicy (90 proc.) oraz osoby zatrudnione w prywatnych gospodarstwach rolnych (89 proc.). Ponadto wśród osób źle oceniających sytuację Kościoła katolickiego w Polsce najwięcej jest osób w wieku 35–44 lata (32 proc.) oraz mieszkających w miastach liczących ponad 500 tysięcy mieszkańców (37 proc.).
W podziale ze względu na wykształcenie najgorsze oceny wystawili Kościołowi respondenci z wykształceniem wyższym (34 proc.), a na zatrudnienie – pracownicy biurowi (37 proc.).
Bardzo zbliżone do siebie są oceny sytuacji Kościoła katolickiego w Europie i na świecie. Ponad połowa badanych określa ją jako dobrą (dla Europy 54 proc. i dla całego świata 58 proc.), z czego jako zdecydowanie dobrą mniej więcej co dwudziesty respondent (odpowiednio 5 proc. i 6 proc.).
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.