Konno i w zbroi na kanonizację

Bractwo rycerskie z Bratiana (Warmińsko-Mazurskie) chce konno dojechać na kanonizację Jana Pawła II do Watykanu. Ubrani w historyczne stroje z różnych epok jeźdźcy, mają do przejechania 2 tysiące kilometrów, dziennie będą pokonywać po 300 kilometrów.

Reklama

"Wyruszamy 19 kwietnia w Wielką Sobotę o godz. 16 z Bratiana do odległej o 25 kilometrów Brodnicy. To będzie taki prolog, następnego dnia w Niedzielę Wielkanocną o godz. 9 pokonamy już odległość 300 kilometrów i zatrzymamy się w Częstochowie. Podczas kolejnych dni będziemy zatrzymywać się w Zwardoniu, Bratysławie, Treviso, Rawennie, Asyżu, by 25 albo 26 kwietnia dojechać do Rzymu"- powiedział PAP organizator ekspedycji Andrzej Andrzejewski z 26. Chorągwi Zamku Bratian

Jak dodał, trasa jest jeszcze ustalana. "Wyznaczamy drogi, którymi będziemy podążać, miejsca postojów, noclegów i popasu koni" - podkreślił.

W wyprawie do Watykanu będzie uczestniczyć dziewięć koni oraz 15 osób, w tym dziewięciu jeźdźców. Uczestnikom ekspedycji będzie towarzyszyć sześcioosobowa ekipa techniczna. Aby pokonanie trasy było bezpieczne, część dystansu zwierzęta będą pokonywać w specjalnych przyczepach do przewozu koni.

"Ważny jest dla nas przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo koni. Nie będziemy oczywiście jechać drogami szybkiego ruchu, ale bocznymi, mniej uczęszczanymi, będziemy zatrzymywać się na łąkach, by konie się odprężyły i zrelaksowały. Człowiek zawsze da sobie radę, może przespać się nawet w samochodzie, natomiast konie muszą mieć dobre warunki"- podkreślił Andrzejewski.

Aby podkreślić uroczysty charakter przejazdu do Watykanu, jeźdźcy będą ubrani w historyczne stroje z różnych epok - począwszy od stroju rycerskiego, poprzez strój husarski, kontusz szlachecki aż po ułański mundur.

Członkowie bractwa rycerskie z Bratiana od dawna planowali rajd konny do Watykanu. Chcieli w ten sposób uczcić 800-lecie chrztu Ziemi Lubawskiej. "Uroczystości kanonizacyjne papieża Jana Pawła II przyśpieszyły naszą decyzję o wyprawie konnej do Watykanu"- podkreślił Andrzejewski.

Jak mówił Andrzejewski, w 1214 albo w 1215 roku Ziemia Lubawska i zamieszkałe na niej plemiona pruskie przyjęły chrzest od cystersa biskupa Chrystiana. Po chrzcie biskup namówił dwóch władców pruskich, by razem udali się do Rzymu, aby potwierdzić fakt przyjęcia chrześcijaństwa. Potwierdza to papieska bulla z 1216 roku wydana przez Innocentego III, w której jest zapis, iż "Terra Lubavia" przyjęła chrzest.

Nie będzie to pierwsza wyprawa konna rekonstruktorów z Bratiana; co roku przybywają konno na inscenizację bitwy pod Grunwaldem, która odbywa się w połowie lipca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama