- Jego kadencja potrwa 5 lat - poinformował rzecznik KEP.
Abp Gądecki jest członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa, członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, członkiem Rady Programowej KAI. Metropolita poznański jest także przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r.
Urodził się 19 października 1949 r. w Strzelnie (woj. bydgoskie), święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 1973 r. w Gnieźnie z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. Studiował biblistykę w Rzymie i Jerozolimie, w 1982 r. uzyskał doktorat z teologii biblijnej.
1 lutego 1992 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej, a 25 marca 1992 r. udzielił mu sakry biskupiej. Dziesięć lat później – 28 marca 2002 r. – został ustanowiony arcybiskupem metropolitą poznańskim. Jego dewizą biskupią są słowa „Czynem i prawdą”.
Metropolita poznański od 2006 roku przewodniczy Komisji ds. Duszpasterstwa Episkopatu Polski, która co roku opracowuje program duszpasterski dla Kościoła w Polsce.
Abp Gądecki jest zdania, że odpowiedzią na wyraźne przejawy sekularyzacji i ateizacji musi być głoszenie kerygmatu, czyli podstawowych prawd Ewangelii, zwłaszcza wśród osób dorosłych, małżeństw i całych rodzin. Podsumowując tegoroczne obrady Komisji, podkreślił, że program duszpasterski na 2014/2015 rok skoncentrowany zostanie przede wszystkim wokół tematyki nawrócenia. Będzie on istotnym elementem przygotowania się zarówno przez kapłanów, jak i wiernych świeckich do 1050. rocznicy chrztu Polski. Natomiast program duszpasterski na rok 2015/2016 będzie koncentrować się wokół hasła" "Nowe życie w Chrystusie".
Abp Gądecki zauważa też potrzebę powiązania ogólnopolskiego programu duszpasterskiego z duchowymi przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży. Szczególnej uwagi wymagają jednak konkretne przygotowania do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Metropolita poznański jest przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego tych obchodów. Jego zdaniem "fakt historyczny, jakim był chrzest Polski, skłania do dyskusji na temat kondycji współczesnego chrześcijaństwa". Ocenia też, że "po ponad tysiącu lat jego trwania w sercu Europy trzeba zauważyć, że są pewne symptomy kryzysu tożsamości katolicyzmu w Polsce".
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.