Kard. Francesco Coccopalmerio, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, w przeddzień rocznicy wyboru Franciszka.
Franciszek w ciągu roku swego pontyfikatu zrewolucjonizował relację między Papieżem a wiernymi. Stało się tak dzięki pewnej koncepcji „sakralności” papiestwa, która wyraża się w realnej bliskości wobec ludzi, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Jezusa. Franciszek porzucił natomiast taką ideę sakralności, według której Ojciec Święty to ktoś wyniesiony na piedestał, kto dopiero stamtąd schodzi do innych w akcie życzliwości. Takie zdanie wyraził kard. Francesco Coccopalmerio w wywiadzie udzielonym włoskiej agencji ANSA w związku z rocznicą pontyfikatu.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych zwrócił uwagę, że wraz z wyborem Franciszka nastał w Kościele okres dyskusji. Zaznaczył przy tym, że swoboda wymiany opinii nie oznacza kwestionowania doktryny. „Mówiąc co się myśli nie udajemy, że problemów nie ma, jak w przypadku osób rozwiedzionych, a żyjących w nowych związkach” – powiedział kard. Coccopalmerio. Według niego kolejną nowością jest fakt, że być może papiestwo nie będzie już koniecznie dożywotnie. „Każdy zadecyduje w zgodzie z własnym sumieniem” – wyjaśnił włoski purpurat. Podkreślił przy tym serdeczną prostotę, z jaką Franciszek odnosi się do spotykanych osób, co robi duże wrażenie również na kardynałach. „To nie jest wyuczona życzliwość, ale dzielenie się wiarą w Jezusa i wynikającą z niej miłością do ludzi” – uważa watykański kanonista. Wyraził on też przekonanie, że taka postawa już przekłada się na odradzanie się wiary w Kościele.
Kard. Coccopalmerio jest znany ze swej propozycji wprowadzenia w Watykanie nowej funkcji „koordynatora Kurii Rzymskiej” w ramach reform oczekiwanych od obecnego pontyfikatu. Zapytany o te sprawy włoski purpurat zaznaczył, że obowiązująca konstytucja apostolska Pastor bonus jest dokumentem dobrym. Stąd w reformie nie chodzi o jej kompletne przebudowanie, ale o aggiornamento, czyli aktualizację. Istotne jest zwłaszcza nadanie większego znaczenia synodalności, czyli zbiorowej refleksji i podejmowania decyzji w Kościele. Reforma może do pewnego stopnia polepszyć atmosferę w Kurii Rzymskiej i usprawnić jej funkcjonowanie, jednak najwięcej zależy od samych ludzi oraz od ich formacji profesjonalnej i duchowej – zaznaczył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.