Rusza inicjatywa „Misjonarz na Post”, której celem jest wsparcie modlitewne polskich misjonarzy.
„Uczestnicy akcji deklarują chęć modlitwy czy postu w ich intencjach” – tłumaczy o. Marcin Wrzos, oblat, jeden z koordynatorów inicjatywy. Na całym świecie pracuje 2012 misjonarzy z naszego kraju.
Każdy, kto chce dołączyć do modlitewnej akcji powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.misjonarznapost.pl. Wystarczy wpisać imię i nazwisko, adres e-mail i wybrać kraj pobytu misjonarza, który zostanie objęty modlitwą. Nie trzeba określać jego danych – system wybierze osobę z listy, a uczestnik otrzyma odpowiedź z niezbędnymi informacjami.
„Marzymy o tym, żeby każdy misjonarz miał kogoś, kto za niego się modli” – dopowiada o. Wrzos. „Właśnie świadomość modlitwy za mnie i za ludzi, wśród których pracuję, bardzo mnie wspiera” – wspomina o. Tomasz Przybył, werbista pracujący w RPA.
Akcja jest wzorowana na Dziele Duchowej Adopcji Kapłanów, czyli inicjatywie propagującej modlitwę za diakonów, prezbiterów i biskupów.
W projekcie „Misjonarz na Post” wziąć udział może każdy – niezależnie od płci, wieku czy pochodzenia. Codzienna krótka modlitwa może wystarczyć, ale warto wybrać także inne możliwości, np. odmówienie różańca, Koronki do Bożego Miłosierdzia czy uczestnictwo we Mszy św. w intencji misjonarza. Od zaangażowania i chęci uczestnika zależy to, w jaki sposób go wesprze. "Akcja nie wymaga wydawania pieniędzy czy dużego wysiłku fizycznego, wymaga natomiast poświęcenia czasu i wytrwałości" - zauważa o. Wrzos.
Projekt „Misjonarz na Post”, jest wspólną inicjatywą najważniejszych polskich czasopism misyjnych: „Misjonarza” (werbiści), „Misjonarzy Kombonianów” (kombonianie), „Misji Salezjańskich” (salezjanie), „Echa z Afryki i innych kontynentów” (klawerianki) oraz „Misyjnych Dróg” (oblaci). Projekt wspierają Komisja Misyjna Episkopatu Polski, Papieskie Dzieła Misyjne oraz stacja7.pl
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.