Abp Müller: Kościół to nie tylko papież

Przesadna centralizacja administracji nie pomaga Kościołowi; wręcz przeciwnie, ogranicza jego dynamikę misyjną – tak uważa abp Gerhard Ludwig Müller. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary podjął szeroko temat kolegialności i najwyższej władzy w Kościele na sympozjum zorganizowanym przez Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Katolickiego w Walencji. Hierarcha zwrócił uwagę, że życie Kościoła nie powinno być tak dalece skoncentrowane na papieżu i jego kurii, jakby parafie, wspólnoty i diecezje były czymś drugoplanowym.

Przywołując adhortację apostolską Franciszka „Evangelii gaudium” szef watykańskiej dykasterii podkreślił, że wbrew często powierzchownym interpretacjom nie było żadnego wskazania co do zmiany kierunku lub rewolucji w Watykanie. „Papieżowi chodzi zarówno o przezwyciężenie pewnego letargu i poczucia rezygnacji wobec skrajnej sekularyzacji, jak też wyniszczających sporów wewnątrz Kościoła między ideologiami tradycjonalistycznymi i postępowymi” – podkreślił abp Müller.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary uważa, że pojawiające się pewne tendencje separatystyczne i aroganckie zachowania tylko Kościołowi szkodzą. Objawienie zostało bowiem powierzone Kościołowi jednemu i powszechnemu, prowadzonemu przez Papieża i biskupów będących z nim w komunii. „Kościół katolicki jest communio ecclesiarum (wspólnotą Kościołów), a nie federacją Kościołów państwowych czy też ogólnoświatowym przymierzem wspólnot kościelnych zbliżonych wyznaniowo, które szanują, ze względu na ludzką tradycję, Biskupa Rzymu jako honorowego przewodniczącego” – podkreślił abp Müller.

Niemiecki hierarcha zauważył, że braterska jedność biskupów Kościoła powszechnego cum et sub Pietro (z i pod Piotrem) jest oparta na sakramentalności Kościoła, a przez to na prawie Bożym. „Tylko za cenę desakralizacji Kościoła mogłaby toczyć się walka o władzę między siłami centralistycznymi i partykularystycznymi. Na jej końcu pozostałby Kościół zsekularyzowany i upolityczniony, który niewiele by się różnił od jakiejkolwiek organizacji pozarządowej” – stwierdził prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Dodał także, że wezwanie przez papieża do odnowionego spojrzenia na kolegialność biskupów jest czymś przeciwnym, niż relatywizacja posługi Piotrowej, powierzonej mu przez Chrystusa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6