Przesadna centralizacja administracji nie pomaga Kościołowi; wręcz przeciwnie, ogranicza jego dynamikę misyjną – tak uważa abp Gerhard Ludwig Müller. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary podjął szeroko temat kolegialności i najwyższej władzy w Kościele na sympozjum zorganizowanym przez Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Katolickiego w Walencji. Hierarcha zwrócił uwagę, że życie Kościoła nie powinno być tak dalece skoncentrowane na papieżu i jego kurii, jakby parafie, wspólnoty i diecezje były czymś drugoplanowym.
Przywołując adhortację apostolską Franciszka „Evangelii gaudium” szef watykańskiej dykasterii podkreślił, że wbrew często powierzchownym interpretacjom nie było żadnego wskazania co do zmiany kierunku lub rewolucji w Watykanie. „Papieżowi chodzi zarówno o przezwyciężenie pewnego letargu i poczucia rezygnacji wobec skrajnej sekularyzacji, jak też wyniszczających sporów wewnątrz Kościoła między ideologiami tradycjonalistycznymi i postępowymi” – podkreślił abp Müller.
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary uważa, że pojawiające się pewne tendencje separatystyczne i aroganckie zachowania tylko Kościołowi szkodzą. Objawienie zostało bowiem powierzone Kościołowi jednemu i powszechnemu, prowadzonemu przez Papieża i biskupów będących z nim w komunii. „Kościół katolicki jest communio ecclesiarum (wspólnotą Kościołów), a nie federacją Kościołów państwowych czy też ogólnoświatowym przymierzem wspólnot kościelnych zbliżonych wyznaniowo, które szanują, ze względu na ludzką tradycję, Biskupa Rzymu jako honorowego przewodniczącego” – podkreślił abp Müller.
Niemiecki hierarcha zauważył, że braterska jedność biskupów Kościoła powszechnego cum et sub Pietro (z i pod Piotrem) jest oparta na sakramentalności Kościoła, a przez to na prawie Bożym. „Tylko za cenę desakralizacji Kościoła mogłaby toczyć się walka o władzę między siłami centralistycznymi i partykularystycznymi. Na jej końcu pozostałby Kościół zsekularyzowany i upolityczniony, który niewiele by się różnił od jakiejkolwiek organizacji pozarządowej” – stwierdził prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Dodał także, że wezwanie przez papieża do odnowionego spojrzenia na kolegialność biskupów jest czymś przeciwnym, niż relatywizacja posługi Piotrowej, powierzonej mu przez Chrystusa.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.