53 metry długości ma skarpeta uszyta w Viterbo we Włoszech na obchodzone uroczyście w tym kraju święto Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Skarpetę uznano za najdłuższą na świecie. Przewieziono ją do centrum miasta na dachach dziesięciu starych fiatów 500.
Ważąca 400 kilogramów światowa rekordzistka została wypchana małymi dekoracyjnymi skarpetami, które wypełnione prezentami i słodyczami dla dzieci są nieodłącznym elementem obchodów 6 stycznia. Każda mała skarpeta zostanie sprzedana za 2,50 euro, a cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc dla najmłodszych z krajów Trzeciego Świata.
Z analiz rynkowych wynika, że kolorowe skarpety, które w poniedziałek znajdą włoskie dzieci, będą z powodu kryzysu skromniejsze. Więcej w nich będzie zwykłych słodyczy, a mniej kosztownych zabawek. Wydatki na ten cel spadły w porównaniu z zeszłym rokiem o 12 procent.
Odnotowano, że w gorzej sytuowanych rodzinach wraca się do dawnych, zapomnianych już prawie zwyczajów wręczania dzieciom zwyczajnych łakoci: suszonych fig i śliwek, orzechów oraz ciasteczek upieczonych w domu.
Zdecydowanie najmniej efektowne, ale i robiące największe wrażenie na obdarowanych, będą skarpety, które dostaną niegrzeczni malcy. Będzie w nich "węgiel", czyli barwiony na czarno cukier - ostrzeżenie i wezwanie do poprawy zachowania. Gdzieniegdzie kultywuje się jeszcze dawny zwyczaj obdarowywania cebulą i czosnkiem, co ma taką samą wymowę jak "węgiel".
Zgodnie z tradycją podarki przynosi w szóstym dniu nowego roku garbata wiedźma Befana z długim spiczastym nosem, latająca na miotle. Pierwsze wzmianki o kukle wiedźmy, którą wywieszało się w noc poprzedzającą święto Trzech Króli, pochodzą we Włoszech już z XIV wieku. Kukiełki Befany od najmniejszych do okazałych rozmiarów można kupić na urządzanym co roku świątecznym jarmarku na Piazza Navona w Rzymie, odwiedzanym w święto Trzech Króli przez dziesiątki tysięcy ludzi.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.