O pomocy potrzebującym i zaangażowaniu społecznym Kościoła z ks. Wiesławem Kosickim, dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej, rozmawia ks. Rafał Pastwa.
Ks. Rafał Pastwa: Wiele osób nie wie dokładnie, jak działa Caritas.
Ks. Wiesław Kosicki: Działalność Caritas odbywa się w każdej diecezji na terenie Polski. Każda diecezjalna Caritas posiada kościelną osobowość prawną, która wynika z zapisów ustawy o stosunku państwa do Kościoła. Działalność ta dotyczy pomocy osobom potrzebującym. Jest ona charytatywna i non profit. To znaczy, że nie czerpiemy zysku z tej działalności.
Jak ta pomoc wygląda w praktyce?
Przez sieć parafialnych zespołów Caritas, czyli poprzez wolontariuszy, którzy na terenie parafii określają potrzeby swoich podopiecznych i niosą skutecznie pomoc. Naszym źródłem informacji o potrzebujących są również szkolne koła Caritas, których opiekunowie szybko reagują i informują nas o potrzebach dzieci.
Czyli jest to wspieranie działalności socjalnej państwa.
Działalność Caritas jest wsparciem działań ośrodków pomocy społecznej. Można określić, że ta działalność jest wspomagająca i nie rozwiązująca wszystkich problemów. Caritas wkracza w te przestrzenie ludzkiej biedy, która często jest ukryta i nieujawniana. Nasza misja wpisuje się w Ewangelię. Na wzór Jezusa Chrystusa chcemy być tam, gdzie jest ból i cierpienie. Nie spoczniemy, dopóki w naszej archidiecezji będą ludzie biedni i cierpiący.
Wiele osób nie uświadamia sobie, że Caritas przoduje w pomocy potrzebującym na terenie naszego kraju.
Na co dzień pracy Caritas nie widać, jest cicha i bez rozgłosu. Staramy się jednak informować na bieżąco społeczeństwo o zasięgu pomocy, którą świadczymy, na przykład za pomocą naszej stronie internetowej. Korzystamy również z darmowych źródeł informacji, np. Facebooka.
A na co przeznacza się pieniądze w Caritas?
Zdecydowana większość pieniędzy trafia jako pomoc dla osób potrzebujących. Są to zarówno dzieci z ubogich rodzin, jak i młodzież ucząca się i studiująca. Są to też osoby chore, niepełnosprawne, niezaradne życiowo i bezdomne. Oczywiście nie można zapominać, że konieczne jest funkcjonowanie administracji. Bez pracowników, biura, telefonów, samochodu, nasza pomoc nie byłaby tak skuteczna.
A jakie są najważniejsze akcje Caritas?
Wpisują się one w kalendarz liturgiczny Kościoła. Niedawno zakończyliśmy akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Już od 20 lat świeca Caritas gości na naszych wigilijnych stołach. Dochód ze sprzedaży tych świec przeznacza się na Fundusz „Caritas Dzieciom”. Ma on za zadanie gromadzić środki z różnych akcji, po to aby przez cały rok pomagać. Wprowadzamy również nowe kampanie, takie jak biegi sponsorowane czy kilometry dobra. W najbliższym czasie jednak skupimy się na akcji 1%.
Na co przeznacza się środki z funduszu?
Po pierwsze jest to dofinansowanie ciepłych posiłków dla dzieci w szkołach naszej archidiecezji. Są to stypendia socjalne, jak i naukowe. W ramach tych ostatnich finansujemy zakup książek i przyborów szkolnych, dojazd do szkoły, wyjazdy edukacyjne i wycieczki. Kolejnym dużym projektem jest organizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Jest to wypoczynek letni i zimowy. W naszych dwóch ośrodkach w Firleju i Dąbrowicy przyjmujemy ok. 700 dzieci. Organizujemy wypoczynek także dla grup dzieci polonijnych zza wschodniej granicy, zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi. Finansujemy też pomoc w leczeniu i operacjach dla dzieci chorych. Czasami zdarza się, że skuteczne leczenie może odbyć się jedynie za granicą i trzeba pomóc w jego sfinansowaniu.
A jak wygląda pomoc dla dorosłych?
Jest to przekazywanie żywności trwałej, odzieży, czasami mebli i sprzętu gospodarstwa domowego. Prowadzimy też wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego. Ponadto aż 38 tys. osób skorzystało w ubiegłym roku z pomocy żywnościowej.
Czy potrzebujecie wolontariuszy?
Oczywiście, choć nie możemy narzekać, że ich nie mamy. W ostatnim czasie tworzymy specjalną ofertę dla wolontariuszy, chcemy zaangażować młodych ludzi do nowych, innowacyjnych działań związanych z PR, organizacją różnych wydarzeń, działalnością dziennikarską, fotografią i fundraisingiem. Dla każdego tworzymy specjalną ścieżkę rozwoju, dzięki czemu wolontariusze czerpią wiele doświadczenia z działalności w naszej organizacji, przyczyniając się do zmiany świata na lepsze.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.