Patriarchat Moskiewski oczekuje od spotkania prezydenta Putina z Papieżem Franciszkiem pozytywnego impulsu w stosunkach prawosławno-katolickich.
Poinformował o tym korespondenta agencji Interfax zachowujący anonimowość przedstawiciel patriarchalnego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych.
Przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego wyraził nadzieję, że spotkanie Władimira Putina z Franciszkiem umocni relacje rosyjsko-watykańskie oraz stosunki między Rosyjską Cerkwią Prawosławną i Kościołem rzymskokatolickim. Jednocześnie podkreślił, że chodzi tu o spotkanie dwóch głów państw, a relacje międzykościelne Kościoły regulują w kontaktach bezpośrednich. Władimir Putin spotykał się już z bł. Janem Pawłem II w roku 2000 i 2003 oraz z Benedyktem XVI w roku 2007.
Oczekuje się, że w trakcie spotkania poruszone zostaną sprawy związane z konfliktem w Syrii. Patriarchat moskiewski prowadzi tam działania mające na celu obronę chrześcijan, wobec których stosowana jest przemoc. Spotkanie Putina z Franciszkiem budzi nadzieję na zjednoczenie wysiłków prawosławno-katolickich w tej sprawie tak ważnej dla chrześcijan wszystkich wyznań.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.