Koszty handlu w niedziele - rodzinne, społeczne i ekonomiczne - są zbyt wielkie. A zakaz otwierania sklepów nie zwiększy bezrobocia, ani nie zmniejszy przychodów handlowców - przekonywali uczestnicy konferencji "Wolna niedziela".
- Z konstytucji nie wynika zakaz pracy w niedzielę, ale widzę możliwości wprowadzenia wolnych niedziel pod warunkiem, że uda się wykazać, iż są one elementem naszego ładu konstytucyjnego i wynikają z podstawowych praw człowieka. Prawo UE nie narzuca krajom członkowskim wolnych niedziel, ale mają one możliwość ich wprowadzenia. I wiele z nich z tego korzysta - przypomniał prawnik.
Z kolei Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" zwrócił uwagę na fakt, że wprowadzenie wolnych od handlu niedziel nie uszczupli przychodów sieci handlowych.
Tomasz Gołąb /GN Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" - Gdy zbadaliśmy przychody sklepów w dwa dni poprzedzające tegoroczną, po raz pierwszy wolną od handlu uroczystość Trzech Króli, okazało się że są one 5-8 proc. wyższe niż w ciągu nawet trzech dni tego okresu z poprzedniego roku. Wygląda na to, że ograniczenie handlu w niedziele zwiększy wręcz sprzedaż. W dodatku zamknięte w niedziele sklepy to mniejsze koszty leczenia chorób zawodowych i bardzo duże oszczędności na eksploatacji powierzchni handlowych. Nie mówiąc o korzyściach z lepszej jakości relacji w rodzinach pracowników - mówił Alfred Bujara. Według niego, praca w niedziele to jeden z trzech największych problemów pracowników polskich sieci handlowych.
- W handlu zatrudnionych jest dzisiaj około miliona Polaków. W większości to kobiety, którym utrudnia się w ten sposób nie tylko realizację trzeciego przykazania, ale przede wszystkim możliwość realizacji zadań rodzinnych - podsumowała Halina Szydełko, prezes Akcji Katolickiej.
Konferencja zakończyła się przyjęciem stanowiska, w którym organizatorzy konferencji „Wolna niedziela” popierają poselski projekt zmian Kodeksu Pracy, zakazującego pracy w placówkach handlowych w niedziele.
"Wielu wierzącym, którzy pracują w handlu w naszym kraju, pracodawcy utrudniają uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., a czasami wręcz pozbawiają takiej możliwości. Z kolei kupowanie w niedzielę pozbawia rodziny godnego wypoczynku" - napisali uczestnicy konferencji "Wolna niedziela".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
"Tu chodzi o całkowicie nowe życie, o dar życia, które przetrwa całą wieczność”.
Zgodnie z dawnym zwyczajem w Polsce do 2 lutego można oglądać szopki w świątyniach i śpiewać kolędy.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.