Papież Franciszek rozpoczął wizytę w Asyżu

Od odwiedzin Instytutu Serafickiego, ośrodka rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży rozpoczął papież Franciszek swoją jednodniową wizytę w Asyżu. Ojciec Święty przybył do miasta św. Franciszka w dniu jego liturgicznego święta. Jest to po Lampedusie i Sardynii jego trzecia wizyta apostolska na terenie Włoch.

Papieski helikopter wylądował wcześniej niż planowano na boisku sportowym Instytutu Serafickiego, ośrodka rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży. Tam Franciszek spotkał się z chorymi i niepełnosprawnymi dziećmi. Ojciec Święty witał się osobiście z personelem i pensjonariuszami, zatrzymywał się, przytulał i chwilę rozmawiał.

Papież nie wygłosił wcześniej przygotowanego przemówienia, lecz skierował spontanicznie słowa pozdrowienia do zgromadzonych w kościele Instytutu. Mówił o obecności w niepełnosprawnych dzieciach i młodzieży cierpiącego Jezusa. Przypomniał również o ukrytej obecności Jezusa w chlebie eucharystycznym. Zaznaczył, iż wie, że w kaplicy Instytutu Serafickiego jest On adorowany. Zachęcił do wsłuchiwania się w tego "Jezusa ukrytego" w chlebie eucharystycznym i w ludzkim cierpieniu. "Wszyscy musimy tutaj powiedzieć - te rany muszą być wysłuchane i przyjęte" - stwierdził papież Franciszek. Podkreślił zarazem, że w po Zmartwychwstaniu ciało Jezusa było piękne, niosąc jednak wyraźne ślady ran.

Papieżowi towarzyszy m. in. biskup Asyżu Domenico Sorrentino oraz ośmioosobowa Rada Kardynałów, która od 1 października pod jego przewodnictwem obradowała w Watykanie ta temat zarządzania Kościołem oraz reformy Kurii Rzymskiej.

Od świtu Asyż jest oblegany przez pielgrzymów. Władze Asyżu szacują, że do miasta św. Franciszka przybyło ponad 100 tys. wiernych.

Z Instytutu Ojciec Święty udał się na prywatną modlitwę do kościoła św. Damiana - miejsca nawrócenia św. Franciszka z Asyżu, który właśnie tam usłyszał wezwanie Ukrzyżowanego: „Odbuduj mój Kościół”.
vatican Papież w Asyżu: transmisja na żywo

Z kolei w siedzibie biskupa Asyżu papież odwiedzi „pokój obnażenia z szat”, upamiętniający gest św. Franciszka przed swym ojcem Pietro di Bernardone. Obecni tam będą ubodzy, którym pomaga miejscowa Caritas. Po wygłoszeniu do nich przemówienia, papież Franciszek odwiedzi też sąsiedni kościół Matki Bożej Większej.

Po modlitwie przy relikwiach Biedaczyny w bazylice św. Franciszka, o 11.00 na placu przed świątynią papież odprawi Mszę św. Na jej zakończenie zostanie zapalona wotywna lampa, do której oliwę w tym roku ofiarował region Umbria.

Po obiedzie z ubogimi w ośrodku Caritas przy dworcu kolejowym Matki Bożej Anielskiej Ojciec Święty odwiedzi erem Carceri - położone 4 km od Asyżu na zboczach góry Subasio groty, w których św. Franciszek i jego towarzysze gromadzili się na modlitwę.

Następnie w katedrze św. Rufina papież spotka się z duchowieństwem, osobami konsekrowanymi i członkami rad duszpasterskich diecezji asyskiej, w której trwa synod diecezjalny. Kolejne punkty programu to: wizyta u klarysek w bazylice św. Klary (gdzie pomodli się przy grobie ich założycielki i przed krzyżem z San Damiano - ikoną Ukrzyżowanego, z której Chrystus miał przemówić do św. Franciszka) oraz modlitwa w kaplicy Porcjunkula w bazylice Matki Bożej Anielskiej.

Na placu przed bazyliką Franciszek spotka się z młodzieżą regionu Umbrii (odpowie na cztery zadane mu pytania), po czym odwiedzi odległe 3 km od Asyżu sanktuarium Matki Bożej w Rivotorto, gdzie znajduje się kamienna szopa (Sacro Tugurio), w której mieszkał św. Franciszek z pierwszymi towarzyszami - to tu powstała pierwsza wspólnota franciszkańska. Powrót helikopterem do Watykanu przewidziany jest na godz. 20.00.

Franciszek jest 19. papieżem odwiedzającym Asyż, które jest tym miejscem na świecie, które najczęściej gościło papieży. Przyjeżdżają tam oni już od 785 lat. Pierwszym był Grzegorz IX w 1228 r. Wizyta Franciszka jest 33. papieskimi odwiedzinami w historii.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10