Prawosławie to najpierw Moskwa

Patriarchat moskiewski opublikował komunikat dotyczący liczby prawosławnych na świecie. W dokumencie jego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych podkreślono, że z patriarchatem tym związana jest ponad połowa wszystkich wyznawców prawosławia.

Według danych zawartych w komunikacie, w świecie żyje ponad 260 mln prawosławnych. Do krajów o największej liczbie wyznawców prawosławia zaliczono Rosję, Ukrainę, Białoruś, Gruzję, Rumunię, Grecję, Serbię, Bułgarię, Egipt i Etiopię. W Rosji mieszka ponad 101 mln prawosławnych, na Ukrainie blisko 39 mln, a na Białorusi prawie 6 mln, co razem stanowi około 55 proc. wszystkich prawosławnych świata. Podlegają oni jurysdykcji patriarchatu moskiewskiego. Oprócz tego wyznawcy rosyjskiego prawosławia mieszkają w Chinach, Japonii, Mołdawii, krajach Środkowej Azji i krajach bałtyckich. Liczna diaspora rosyjska, w tym prawosławni patriarchatu moskiewskiego, przebywa w wielu krajach świata, w których do wyznawców rosyjskiego prawosławia zaliczają siebie również ludzie nie mający korzeni rosyjskich.

Komunikat najważniejszego wydziału patriarchatu moskiewskiego zbiegł się czasowo z ostatnimi kontaktami Papieża Franciszka z nierosyjskimi hierarchami prawosławnymi. Być może jest on sygnałem przypominającym, z kim przede wszystkim należy się liczyć w kontaktach ekumenicznych ze światem prawosławnym.
 

Od redakcji Wiara.pl

Tyle że przywódcy rosyjskiego prawosławia spotkania z papieżem nie chcą. Przynajmniej nie, dopóki nie zostaną spełnione ich żądania co do obecności katolików na moskiewskich "terytoriach kanonicznych".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8