Wiara w Chrystusa jest najcenniejszym darem, jaki możecie dać innym – podkreślił bp Jerzy Mazur, zwracając się do przyszłych misjonarzy. W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie odbyła się 4 września uroczysta inauguracja nowego roku formacyjnego.
Przez najbliższe dziewięć miesięcy 33 osoby poprzez ćwiczenia duchowe, studia z zakresu misjologii, a zwłaszcza naukę języka obcego, będą przygotowywały się do wyjazdu na misje.
Podczas Mszy św. przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur podkreślił, że misje są przede wszystkim sprawą wiary. - Tylko w niej znajdują one zrozumienie i oparcie. Dlatego winniśmy być mocni w wierze i całą naszą ufność złożyć w Bogu. Wówczas w naszym sercu zapanuje pokój, łagodność, czułość, odwaga, pogoda ducha i radość, które są owocami Ducha Świętego. Wówczas nasz sposób myślenia i działania stanie się taki jak Jezusa Chrystusa – zaznaczył kaznodzieja, przywołując słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.
Bp Mazur przypomniał, że tym, który powołuje. Zwrócił uwagę, że zadaniem każdego misjonarza jest kontynuowanie zbawczego dzieła Chrystusa, czyli głoszenie Dobrej Nowiny potwierdzonej znakami. - On pragnie dziś przez nas uzdrawiać, On pragnie przez nas czynić cuda – podkreślił.
- Realizacja misyjnego powołania rozpoczyna się zawsze od komunii z Bogiem. Tylko ten, kto zbliżył się do Jezusa i doświadczyli Jego Miłości, zapragnie dzielić się z innymi pięknem tego spotkania i radością, która wówczas napełniał ich serce – powiedział kaznodzieja.
Wyjaśnił również, że najcenniejszym darem, jakim możemy obdarzyć drugiego człowieka, jest ukazać mu Jezusa Chrystusa. - Ewangelizować to znaczy nieć Dobrą Nowinę o Zbawieniu, a tą dobrą Nowiną jest osoba Jezusa Chrystusa. Ewangelizować to umiłować człowieka, któremu pragnę głosić Dobrą Nowinę o Zbawieniu - dodał.
Na zakończenie liturgii przyszli misjonarze otrzymali z rąk biskupa encyklikę “Redemptoris Missio” bł. Jana Pawła II.
W tym roku przygotowanie do pracy misyjnej rozpoczęło 33 kandydatów. Wśród nich jest 17 księży diecezjalnych, 3 kapłanów zakonnych, 9 sióstr zakonnych oraz 4 osoby świeckie. Większość z nich wyjedzie by posługiwać w krajach Ameryki Łacińskiej. Dwie osoby wybierają się także do Kazachstanu i dwie na Kubę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).